| Jenny23 a întrebat:

Ma ajutati si pe mine? Trebuie sa fac un text sau o compunere mai scurta pornind de la proverbul : Prietenul la nevoie se cunuaste. Nu este o tema, este pentru un concurs. Funda, pentru cea mai frumoasa!

Răspuns Câştigător
| Candy a răspuns:

Concurs! E aproape ca o tema! dar sa incerc.
ii dai tu un titlu pentru nu stiu ce tie iti convine sau nu
o compunere in care sa arati proverbul prietenul la nevoie sa cunoaste.
vacanta mare aproape venira. eu si luca eram incantati.
noi trebuia sa merge in tabara cu clasa.a doua zi mi-am luat ghiozdanul in spate si am pornit spre robert.
-buna dimineata doamna! spusesem eu
- buna luca! spuse dansa mama lui robert
-robert s-a trezit?
- da!

intr-o clipa venise si robert.noi am pornit spre scoala. acolo ne astepta autobuzul scolar.eu si robert am intrat in autobuz. drumul a fost lung pana in piatra neamt dar am vazut multe. ajusesem la piatra ne-am si profa ne-a jis sa ne alegem echipele eu mi-am ales pe robert si el pe mine. noi n-am ales o cabana.a doua zi eu si robert am dormit peste program.
-robert! robert! scoalate nimenea nu mai e! spusesem eu speriar
-luca visezi! cat este ceasul?
-10:45
-10 :45 cat am dormit?
- mult mult timp.ai avut noroc ca m-am trezit eu ca de nu cred ca dormea-i pana la doua.
eu si robert n-am imbracat intr-un minut.am iesit afara si am cazut intr-o groapa.
-ajutor! ajutor! robert ajuta-ma!
dar nimic robert inca dormea.am strigat dupa ajutor 1 ora si robert se trezi atunci el ma cauta.
-luca! luca! luca! unde esti nu e amuzant!
-robert! nu e un joc am cazut intr-o groapa
-bine!
-si la ce te gandesti cum sa te scoatem de acolo.
-eu m-am gandit 1 ora cant am strigat la tine dar nu ai auzi.
-cine zicea ca prietenul le nevoie se cunoaste. tu nici nu ai auzit nu ma mira la ce puturos esti.
- ce mai prieten esti tu robert
-si cine a zis ca prietenul la nevoie se cunoaste are dreptate pentru ca daca nu imi pasa de tine nu veneam aici.
-bine! bine!
-stai ma duc sa aduc o franghie sa te skot de acolo.
-bine
robert a adus franghia si m-a scos din groapa. cand profa a aflat ca nu am participat in turul orasului n-a pedepsit.noi nu am vrut sa ii spunem ce s-a intamplat.De atunci nu am sa uit niciodata proverbul cu care robert ma incurajat prietenul la nevoie se cunoaste.
fundita daca nu vot plz
fundita ca am scris si mult
sau vot sau ambele

| greenboycat a răspuns (pentru Candy):

Mersi mult candy l-am folosit ca tema la romana dar mersi mult pentru asta iti dau funda

3 răspunsuri:
| RallFy a răspuns:

Merci Candy m-a ajutat f.f. mult!big grinhappy

| greenboycat a răspuns:

Multumesc candy pentru textul care l-ai scris l-am folosit ca ai tema la romana laughing)))))))))) dar pentru asta iti multumesc si iti dau funda
happy