| DennySa660 a întrebat:

Hei TPU,mi-e frica ca am apendicita sad ma inteapa in dreapta jos si putin asa cu piciorul ma doare sad acum cateva saptamani ma durea capul si aveam semnzatie de voma, nu vreau sa ma operez, mi-e frica ca imi face anestezie totala si poate nu ma mai trezesc laughing sau nu isi face anestezia efectul si simt tot..am numai ganduri tampite.Ai mei vor sa merg la doctor dar mi-e frica.Ce sa fac? crying

Răspuns Câştigător
| AnnaaaMaria a răspuns:

Ar trebui să te liniștești și să nu te sperie gândul operației, ci să te sperie gândul că dacă nu te operezi poți da în peritonită și așa mai departe...doamne ferește
Operația nu doare, va durea puțin cât îți va face anestezia, iar la operație nu vei simți nicio durere. După operație îți va fi greu câteva zile să mergi și nu vei avea voie decât anumite alimente, dar după te vei simți mult mai bine!
Stai liniștită, înarmează-te cu răbdare că prietenii și părinții îți vor fi aproape în toată această perioadă mai critică. Gândește-te că prin viață vei trece prin momente mult mai dificile și va trebui să le faci față cu brio. Capul sus și curaj!

1 răspuns:
| Nonameagain a răspuns:

Daca intr-adevar ai apendicita, singura solutie este operatia. Nu te gindi la prostii. Daca nu te operezi la timp, treci in peritonita si abia atunci... nu te mai trezesti. Apropo, apendicita este o urgenta! Nu se planifica pina iti faci tu curaj.