| Mirunascr2006 a întrebat:

Hei TPU! Parintii mei sunt foarte stricti si vreau sa schimb lucrul asta. Si nu caut un raspuns gen "o fac pentru binele tau, sunt parintii tai' Am fost intotdeauna un copil de 10 si numai 10, dar deja invatatul ma oboseste psihic. Sunt invidoasa cand vad adolescenti de varsta mea plimbandu-se afara la ora tarzii. Am voie afara doar ca sa merg la liceu si inapoi. Toate verile mi le-am petrecut in casa, ocazional 5 zile la mamaia (cu ei, lucru care devine deja jenant). Am incercat sa ies fara sa le spun, dar bineinteles ca au aflat si sunt si mai stricti decat inainte. Am nev de o solutie care sa-i faca sa nu-i mai intereseze de mine! Mai pe scurt, vreau sa-i doara in...winking

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Sunt parinti prea protectivi, slabe sanse sa schimbi o mentalitate ca a lor, te poti pune impotriva lor in sensul sa iesi fara sa ti cont ca te cearta si poate inteleg si se obisnuiesc cu ideea, daca asta nu functioneaza doar sa astepti pana vei fi majora, angajata sa pleci in chirie departe de ei avand toata libertatea la care tanjesti.

| Furnicuta000 a răspuns:

Asta fac parintii frustrati ca nu au facut ce si-au dorit in viata si acum le e teama ca odrasla lor nu o sa ajunga unde voiau ei sa ajunga. Dar e casa lor, regulile lor, sunt parintii tai, nu poti sa te impui pana nu faci 18 ani. Poti doar sa le promiti ca o sa fii foarte responsabila

| anonima4552 a răspuns:

Înțeleg că te simți frustrată din cauza restricțiilor impuse de părinții tăi. Este important să ai o discuție deschisă și sinceră cu ei despre cum te simți și să le explici motivele pentru care dorești mai multă libertate. Poate că veți putea găsi un compromis care să vă mulțumească pe ambele părți.

| MihaiAlexandru11 a răspuns:

Bună,Miruna! Sa fiu sincer... ceea ce fac părinții tăi nu este bine deloc! Ai nevoie de odihna,iar aceasta poate fi și a ieși afara cu prietenii,a te plimba pe strada sau prin parcuri,dar totuși sa știi ca sunt stricți fiindcă ei totuși ti-au oferit șansa ca tu sa fii ocupata cu învățatul,avand note foarte mari și un viitor poate foarte bun,după acestea! Sunt mulți copii,care abia se chinuie sa ia o nota de trecere,dar ceea ce fac părinții tăi nu este bine. Poti încerca să ai o discuție deschisa cu ei, cu calm, dar dacă nici asa nu se poate, încearcă sa vorbesti cu vreo ruda sa vorbească cu părinții tăi. Evantual, așteaptă sa faci 18 ani și sa fi libera a ceea ce vrei! Succes!

| yeonirina a răspuns:

Te simt si eu am exact dar exact aceeasi situatie, nu ma lasa nicaieri, nu mi-am facut niciodata nicio zi de nastere nu am iesit cu prietene deloc in afara de vreo 3 dati cand i-am rugat mai mult saptamani la rand (dar fara sa insist ca sa nu se enerveze) nu sunt odar eleva de 10 ci si olimpica nationala si tot nu am voie sa ma distrez. efectiv mor cand vad pe altii cum se distreaza si ies din casa si pun story-uri pe insta (nu mai am insta acum, mi-au zis ca nu am voie, desi sunte indeajuns de mare+ ca am family link) uneori cand eram mai mica imi mai luam bataie asa din toanele lu taicameo dar csf; sorry daca nu iti convine ca mi-am dat vent aici da nu prea am cu cine sa vorbesc; asa ca na te sustin sper sa reusesti