| Ivanov_George_1993 a întrebat:

Hei TPU, se apropie examenul de capacitate, numit si Evaluare Nationala. Ce as putea sa fac pentru a lua sigur nota 10 si la romana si la mate?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am luat nota 10 acum trei ani, dar incerc sa propun cateva variante. Nu am luat pentru ca nu m-a prea interesat, sincer. Nu am invatat aproape nimic in anul ala (e o greseala), totul a fost din ce adunasem in cultura generala. La matematica am fost praf cu nota sase (niciodata nu am fost mai buna la asta...), iar la romana am luat putin peste opt.
Asa ca eu zic sa te concentrezi in clasa a opta, asta pentru ca va fi mai usor, profii o sa se concentreze mai mult sa va pregateasca pentru examen decat sa va bage materie noua inutila.
Cauta culegeri cu variante de examen, sunt foarte bune, cel putin la romana sunt exact pe acelasi model. Fii atent la caligrafie, la asezarea in pagina si vezi sa nu lasi semne.
La matematica poti sa faci meditatii, daca nu reusesti sa intelegi singur cum se rezolva acele exercitii, ai pe cineva pe care sa intrebi exact ce te intereseaza. Sa fii atent ca la unele probleme la EN s-ar putea sa fie si ceva mai tricky, sa te testeze. big grin

| LoVeLe a răspuns:

Sa inveti :*

| lidix a răspuns:

Invata pana mori. lol, cum sa iei 10 la mate...

| anonim_4396 a răspuns (pentru lidix):

Am o cunostinta care stiu sigur ca a luat zece la mate anul trecut in examen big grin
A inteles bine mecanismul problemelor si a rezolvat multe exercitii din culegeri si din variantele disponibile pe atunci. Cica se face mai usor pe an ce trece, deci nu e o misiune imposibila daca te preocupa cat de cat.