| florinipad a întrebat:

Anul acesta se va da test de capacitate sau evaluare nationala?
Din cate am inteles la testul de capacitate daca iei nota 8 la romana si nota 4 la mate nu treci...

3 răspunsuri:
| deeadeea111 a răspuns:

Buna
anul acesta se da evaluare nationala si fireste ca nota minima este 5, ca pentru norice alt examen
o zi buna!

| maria6 a răspuns:

Depinde la ce liceu vrei sa mergi. Cu nota 4 la o materie se cheama ca ai cazut acel examen, dar se face media intre media claselor 5-8 si media notelor obtinute la examene. Cu media astfel obtinuta se face repartizarea la un liceu. Daca media e mare, sansele de reusita cresc. Daca media e mica, reusesti la un alt liceu, probabil la unul pe care nu l-ai fi dorit.

| Alinw1 a răspuns:

Normal că nu. Nota minimă pentru la o materie este 5.