| DefneDD a întrebat:

Hei, TPU! Sunt clasa a 8 - si vreau sa fac liceul in Anglia doar ca parintii mei nu vor. Ei isi permit doar ca le este frica sa ma lase singura intr-o tara straina. Cum pot sa ii conving ca sunt destul de responsabila pentru a face aceasta schimbare?

2 răspunsuri:
| AwGenetix a răspuns:

Daca erai responsabila ei deja stiau asta. acum, ce poti face? sa ingrasi porcul de craciun? nu merge asa. poti sa le spui doar atat. "eu vreau sa studiez in Anglia. Daca voi nu ma lasati va faceti vinovati pentru posibilele esecuri din cariera mea. eu personal, nu as avea curaj sa strivesc dorinta cuiva in ceea ce priveste o viitoare viata. E suficient de responsabila intrebarea mea?"

| Ch0co a răspuns:

Parintilor mei le este frica sa ma lase pana in Cluj, dapai pana in Anglia. Asa sunt parintii, mult prea protectori. Dar ce e drept, daca patesti ceva, este vina lor si ei dau de bucluc dupa. Daca nu reusesti sa ii convingi acum, poate reusesti sa ii convingi sa mergi macar la facultate in Anglia. Atunci o sa fii adult si o sa fie destul de clar ca te poti descurca singura