| AliceAlice2000 a întrebat:

Hei TPU sunt minora am implinit de cateva zile 15 ani si vreau sa plec acasa la un baiat el are 17 ani face 18 ani vara asta. Daca eu plec la el si parintii mei depun plangere la politie ne pot face ceva adica ma pot lua acasa pe mine si el sa intre in puscarie? Nu pot da declaratia aceea la politie ca vreau sa raman cu el sau trebuie sa astept sa faca el 18 ani si eu 16 ani? Va rog vreau raspuns urgent sad Multumesc! happy

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conform legii pana la 16 ani esti minora si nu-l scapa nici o lege. De la 16 la 18 ani mai scapa daca parintii sunt de acord sa se casatoreasca cu tine. Daca parintii nu vor a incurcat-o penal.

| corolav a răspuns:

Nici o problemă!
Va fi un „Alice în țara minunilor", episodul 100.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ambii sunteti minori in acest moment, astfel ca legal depindeti de hotararea parintilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Sidonia07 a răspuns:

Mai fata..mai bine du te la scoala si lasa tampeniile! cum sa declari ca vrei sa ramai cu el, parca ai alege cu care dintre parinti vrei sa ramai! nici macar nu stii care sunt consecintele.

| Claudia333 a răspuns:

Nu face asta daca vrei un viitor, orice probleme ai avea in familie n-o sa iti fie mai bine langa un baiat care n-are nici macar 18 ani. Daca te iubeste nu te-ar fi lasat sa faci asta niciodata, gandeste-te de n ori, nu faci bine deloc, dar oricum politia te va gasi si te va aduce acasa