| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU daca am 16 ani si vreau sa plecde acasa, acasa la un baiat el are 18 ani de cateva luni si parintii mei se vor duce la politie ma pot lua acasa pe mine si el poate intra la puscarie?
Adica ne poate face ceva politia gen sa ma ia pe mine parintii acasa si el sa intre in puscarie el avand 18 ani si eu 16 ani impliniti daca eu dau declaratie ca vreau sa raman cu el nu imi pot face nimic parintii sau politia nu?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa dai tu si mama semanturii, pana nu ai 18 ani semnatura ta e la fel de importanta ca magzaleala unui copil de 5 ani.

Si ce o sa faci peste vreo cateva luni cand el se plictiseste de tine? vii cu coada intre picioare la parinti (ce m as distra sa nu te mai primeasca ianpoi)

Aaaa da ai sa zici ca el te iubeste si nu te ar da afara niciodata (asa o fi, pana isi da seama ce face cu tineretea lui)

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Suntem impreuna de aproape 1 an si nu am avut probleme de genul asta

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca sunteti impresuna de 1 an, de parca la 14 -15 ani cand ati inceput voi relatia asta erati atotstiutorii lumii.

| LoveSleep a răspuns:

Nu poate face nimic poliția. Du-te. Am auzit că se câștigă bine în Spania la produs.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alice,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| christos1234 a răspuns:

Nu are rost sa pleci de acasa... Poti sa fi cu el si daca stai cu ai tai, discuta cu mama ta, daca nu vrea lasa.

| alezander12 a răspuns:

Si esti sigura ca el te va antelege mai bine ca parintii tai?
Esti sigura ca dupa ce va ve-ti desparti parintii te vor primi anapoi acasa?
Te-ai gandit ca le provoci durere la ai tai?

| IulianaAndreea01 a răspuns:

Nu cred ca merita sa faci asta si ca sa fii lamurita, cred ca e mult mai bine sa vorbesti cu mama ta sau sa stai cu el in secret daca vrei mai multe idei vorbim undeva. big grin