| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Va rog sa citiți tot! Sunt fata și am 17 ani, de când am luat vacanța am stat doar in casă (ma refer ca nu am mers nicăieri, nici măcar la magazin, doar câteva minute ies in curte). Am anxietate si nu suport oamenii, prefer sa stau singura închisă in casa. Credeți ca e ok ca nu am iesit absolut deloc vara asta? Ma poate afecta când va începe scoala si va trebui sa fac contact cu tot felul de oameni? Vreau sa spun ca mereu am stat in casa vara, nu ieseam nicăieri, dar verile trecute tot am mai iesit odata sau de doua ori, însă anul ăsta absolut deloc. Va rog sa îmi spuneti ce sa fac. Multumesc frumos!

Răspuns Apreciat de Editori
| Fabianaa a răspuns:

Nu e neapărat vara sa ieși mereu în oraș sau sa mergi în tot felul de locuri. Atâta timp cât pe tine nu te deranjează asta nu ar trebui sa te gândești ca ar fi un lucru grav. Dacă chiar vrei poți sa ieși sa te plimbi, bei un suc, te relaxezi, astfel încât sa nu spui ca ai stat doar în casa. Legat de întoarcere la școală, asta ar putea fi un lucru bun pentru tine. Socializarea te poate ajuta sa te deschizi și sa "amelioreze" într-un fel sau altul anxietatea(care după modul descris de tine pare sa fie sociala). Încearcă sa ieși din zona ta de confort.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Daca suferi de anxietate cel mai rau lucru pe care il poti face este sa te ascuzi TOTAL de oameni, anxietatea este o buna prietena a depresiei deci daca vei ramane ascunsa total s-ar putea ca anxietatea sa se simta singura si sa si invite prietena sa te cunoasca.
In casa ai cu cine vorbi sau esti complet singura?

Iesi afara teptat, treptat, incearca sa ti gasesti activitati care sa nu implice PCul sau telefonul.
Vezi tu, anul 2020 2021 a adus nenorocita asta de pandemie si a umplut lumea nu doar de covid ci si de depresie si anxietate.
Incearca sa reancepi socializarea in mediul REAL asta ar fi cel mai sanatos!

| Den1sa a răspuns:

Sa te calmezi ca totul o sa fie bine vei vedea