| ImySFM a întrebat:

Heii...Am 14 ani si mi-a intarziat menstruatia aproximativ 4-5 zile. Mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala. De ce ar fi putut intarzia?

5 răspunsuri:
| Lariiiiiiii a răspuns:

Asta e din cauza ca probabil esti in primi 2-3 de ani de menstruatie, sau poate suferi de anexitate, de o slabire de maxim 10 kg.

Pa, pa.

| Malinutza99 a răspuns:

Bună! Păi, există mai multe lucruri care duc la întârzierea menstruaţiei, cum ar fi
- Slăbirea unui număr de peste 5 kg într-un timp foarte scurt
- Obezitatea
- Unele boli: diabet, boli hepatice, afectiuni endocrine, chiar şi TBC
- Efortul fizic excesiv fără ca tu să fi fost obisnuită cu un asemenea nivel de epuizare fizică
- Alimentaţia şi în special dietele drastice
- Schimbările radicale ale programului sau stilului de viată, de exemplu mutarea intr-o ţară cu diferenţa mare de fus orar.
- Stresul extrem de puternic
- Unele medicamente pot inhiba ciclul menstrual
Eu am scris ceea ce am găsit pe net, dar zic că cel mai bine ar fi ca tu să vorbeşti cu mama ta despre asta. În plus, nu cred că este vorba de ceva important, tuturor fetelor ni se întâmplă să ne întârzie. O zi bună!

| JustMee96 a răspuns:

Daca in ultimul timp ai fost stresata asta este si cauza. Pana si stresul ca nu iti vine poate duce la intarzere. Sper ca ti-am fost de ajutor.winkingP.S. Prietena mea a avut aceeasi problema, si s-a calmat si Surpriza!