| miha136 a întrebat:

de curand mi-am inceput viata sexuala si mentionez urmatorul lucru, ne-am protejat dar menstruatia mi-a intarziat 4 zile si din cauza panicii l-am facut, testul rezultand negativ si in aceeasi zi mi-a aparut si menstruatia, dar nu e ca cea normala(de obicei este abundenta) este normal sa am aceasta dereglare?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Inceperea menstruatiei la o alta data decat cea prognozata, se datoreaza faptului ca in decursul ciclului menstrual se pot produce dereglari inerente ale ACTIVITATII HORMONALE. Data de pornire a menstruatiei este stabilit cu 14 zile inainte de ziua in care se va produce, adica in momentul in care ovarul produce si elibereaza ovulul in trompa uterina. Testul de sarcina a fost facut cu totul INUTIL fiindca a fost facut mult prea devreme si din acest motiv rezultatul obtinut este in mod absolut sigur in proportie de peste 90% FALS NEGATIV. Sangerarea poate sa aiba uneori, anumite diferente privind cantitatea, aspectul si fluxul de eliminare, comparativ cu menstruatiile anterioare, In consecinta se poate aprecia ca o astfel de ''intarziere'' a pornirii sangerarii NU reprezinta o stare/situatie anormala. Multa sanatate!

| miha136 explică (pentru corbulalbrosu):

Problema mea principala in momentul de fata este faptul ca numai am deloc sangerarea, a tinut doar o zi, sunt foarte panicata si ma intreb daca ar trebui sa mai repet un test.

| mihai69 a răspuns:

Testul de sarcină corect efectuat și relevant este făcut la cel puțin 21 de zile de la actul sexual presupus fertilizant.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Este normal, nu tot timpul va fi abundenta, testul l-ai facut degeaba ca v-ati protejat si nici prezervativul nu era rupt.