| SweetieBeibby a întrebat:

Heii! Am o intrebare. Am trecut intr-a 8`a si va trebui sa dau examenele.Am nevoie de ceva subiecte care se dau la romana si la mate`, sau cei care sunteti mai mari, puteti sa ma lamuriti cam despre ce e vorba, adica ce se da, la romana ce trebuie sa stiu mai bine la gramatica. am nevoie de aceste raspunsui pentru ca vreau sa incep sa ma pregatesc si nu prea stiu la ce sa ma astept la examen. Anul acesta am vaut ca subiectele au fost destul de usoare si imi e putin frica` ca anul` acesta sa nu fie grele rauu. :-o Cel mai bun raspuns primeste funda.
N-am nevoie de raspunsuri gen " cauta pe google "!
Va pup! :* Aa si scuzati categoriaa! happy

1 răspuns:
| AliceMaria1 a răspuns:

Buna.La romana trebuie sa stii foarte bine genul epic si genul liric(comentarii cu argumente), tipurile de propozitii, analiza cuvintelor, figuri de stil, comentarea unei fraze/strofa etc.