| AlexyLuvvU a întrebat:

Heii...Am o problema tare neplacuta. Am aflat ca mama il inseala pe tata si nu stiu ce sa fac. Am aflat de asta cam in urma cu 1 an dar am ascuns asta pentru ca atunci o intelegeam pe mama, tata se comporta altfel cu ea, nu o batea sau ceva de genul dar era mai indiferent. Iar "relatia" ei cu respectivul nu parea serioasa, mai mult ca o prietenie. Insa acum cateva zile am gasit unele mesaje si in telefonul ei si pe mess in care vorbea cu el ( in conditiile in care tata se comporta foarte frumos acum, nu mai e indiferent iar mie mama imi spusese ca nu mai vorbea cu acel barbat) si am constatat ca lucrurile au ajuns mult prea departe straight face Deja isi fac planuri sa isi ia o casa si sa faca un copil impreuna. Am 14 ani si o sora de numai 7 anisori, cel mai mult imi pare rau de ea pentru ca daca ar divorta ai nostri ea ar suferi cel mai mult sad Eu in cazul asta ce ar trebui sa fac? Fundita celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Adde29 a răspuns:

Buna!
Si eu am aflat acum 2 ani ca tata o insela pe mama... eu i-am zis mamei, pentru ca asa mi se parea cel mai corect.
Dar sa stii ca divortul dureaza foarte mult, iar tatal tau va trebui mereu sa mearga prin tribunale, etc. Iti spun din propria experienta.
Mai bine nu-i spune tatalui tau... vorbeste cu mama ta si incearca sa o faci sa spuna adevarul si sa o faci sa inteleaga ca nu e bine. Vorbeste-i foarte clar.
Imi pare rau de voi sad (de tine si de surioara ta), stiu cum e.
Sper ca te-am ajutat happywinking!

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Tu nu poti sa faci mare lucru, astea sunt probleme de adulti

| DNSK a răspuns:

Se pare ca esti un copil cam matur pentru varsta ta, atata vreme cat intelegi astfel de lucruri. Cu atat mai mult, te sfatuiesc sa vorbesti cu mama ta si sa-i spui ca stii adevarul.In felul asta aflii cat de serioase sunt planurile ei cu respectivul.In orice caz, tu nu poti decat sa-i amintesti ca tu si sora ta aveti nevoie de ambii parinti, impreuna. Daca sentimentele ei pentru tatal tau s-au schimbat, atunci nu ai mare lucru ce sa faci.E o problema intre ei doi. Succes! Sper sa fie bine

| DeepInDarkness a răspuns:

Dificil, foarte dificil...
Incearca sa o convingi pe mama ta sa ramana...dar eu personal cred ca nu mai ai cum, daca are deja asemenea planuri. Totusi, incearca si fa-o sa inteleaga ca are 2 copii, iar unul dintre ei are doar 7 ani. Spune-i cum s-ar simtii acel copil cand ar afla ca va locui cu tatal si mama se casatoreste si o inlocuieste pe aceasta...suna cam trist, dar asa va fi.
Daca nu reusesti, nu stiu, ai putea sa ii spui tatalui tau tot ce ai aflat poate va reusi acesta sa o convinga...
Nu stiu ce sa zic, este greu in situatii de genul acesta. Sau daca ai o persoana foarte apropiata, din familie, in care poti avea incredere, spune-i si poate te-ar putea ajuta cumva.
Imi pare rau pentru ceea ce ti se intampla! Sper ca totul va fi bine! Succes! happy

| Unicucebeea a răspuns:

Si tatal meu o insala pe mama mea. sad Doare ingrozitor, inca imi tin gura.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alex,

Vrem sa te ajutam. Hai sa stam de vorba despre situatia pe care o traversezi.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Tu nu ai ce face. Nu poti tu lua o decizie care sa afecteze relatia parintilor tai.
Intreab-o pe mama ta ce intentii are, si incearca sa fii alaturi de surioara ta daca se va intampla ceva mai rau.

| Morrígu a răspuns:

Bună, si eu aflasem asa ceva dar nu de pe messenger sau mesaje ci de la mama mea, mi-a spus pentru ca avea si are incredere in mine, eu am inteles pentru ca tatăl meu chiar se comporta urat cu ea si mama este si bolnava, a si lovit-o si ii vorbea si urat, si am inteles si am pastrat acest secret dar tata a aflat si sau certat momente de teroare certuri zi de zi,si nu intru prea mult in detalii,dupa un timp sau impacat si mama a renuntat la acel barbat,nu am judecato nici macar o secunda si as accepta orice doar ca ea sa fie fericita, pentru ca pe ea o iubesc cel mai mult. Dar in cazul tau e putin mai diferit iti sugerez sa vorbesti deschis cu mama ta si sa ii spui ce simti, daca nu ii poti schimba decizia trebuie sa intelegi si sa ai incredere in decizia ei, este mama ta, iar el este tatal tau. Surioara ta cel mai indicat este sa ramana la mama ta pentru ca este micuta. Insa nu se stie ce se va intampla cu cu cine va sta daca se ajunge la un divort, tu incearca sa iti intelegi mama si sa lasam problemele in grija celor mari!

O seara frumoasa iti doresc.

| Korman a răspuns:

Spune-i mamei tale ce ai descoperit si vezi daca se indreapta. Daca nu spune-i tatalui decat sa traitiin minciuna.

| CoxOno a răspuns:

Ancearca sa ai explici mamei tale ce ai descoperit pe mess. si ca nu e bine ce face, zi ca tatal tau tine la ia de ce ai face lucrurile accele ca al raneste si nu in ultimul rand la tine si la sora ta nu se gandeste. Bafta
Sa ai o sera buna

| Amyamysor a răspuns:

In aceeasi situatie sunt si eu si nu stiu ce sa fac...probabil trebuie sa vorbesti cu o persoana matura /psiholog deoarece nu poti tine in tine ca te afecteaza