| amyleemuffly03 a întrebat:

Heii dau funda ...cat de repede creste parul intr-o luna? cam cati cm? cu ce sa il dau la radacina ca sa ii stimulez cresterea? credeti ca daca parul e decolorat si e blond creste mai greu? trebuie sa ii tai varfurile ca sa creasca mai repede? ...am pus cam multe intrebari dar lasa, nu-i nimic, du funda celui mai bun raspuns

3 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Creșterea parului depinde de la un organism la altul. Mie personal imi creste destul de greu. In 3 luni mi-au crescut cam 5 cm.
Uleiul de ricin este foarte bun, dar ai putea încerca si tratamentul cu petrol. Ajuta la îmbunătățirea aspectului si regenereaza firele degradate. De asemenea exista niste suplimente alimentare. Ai putea sa le cauți la o farmacie.
Da. Faptul ca l-ai decolorat l-a degradat, iar acum acesta se concentrează pe repararea firelor despicate, uscate, rupte etc, si nu pe creșterea in lungime. Din acest motiv îți recomand ca o data la 3 luni sa îți tai din el, astfel îți va creste frumos, sănătos. Ai mai putea încerca si masca de par cu miere si scorțișoară. E hrănitoare si ajuta la repararea vârfurilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam 1-1, 5 cm creste intr-o luna, situatia depinde de la persoana la persoana. Alimentatia joaca si ea un rol destul de important, poti sa iei si niste suplimente pentru par sau vitamine de la a la z, eu le luam pe cele de la dopellhertz. Mie imi crestea parul mult mia repede cu ele, cele efervescente isi fac mult mai repede efectul.

Primisem fiolele pentru caderea parului de la revalid si alea au avut un impact " wow " asupara parului meu, imi cresteau fire de par noi in continuu si parul crestea mai repede.

Daca parul tau este degradat si despicat trebuie sa tai partea afectata pentru ca el fiind in starea asta are tendinta sa se despice si mai mult deci o sa trebuiasca sa tai mai mult din el ca sa il ai sanatos. Daca e ars din cauza decolorarii e posibil sa ti se rupa firicele mici din varfuri si sa nu vezi o schimbare in privinta lungimii lui.

Poti sa iti faci diverse masti din uleiuri naturale pentru hidratarea lui. Mie imi place sa-mi aplic ulei de masline ( Gasesti in auchan ulei de masline extra virgin la 10 lei si are 500 ml - sa-ti ajunga laughing ) si migdale ( eu il iau pe cel de la solaris ) dar tu poti sa pui si ulei de ricin pentru ca te ajuta la cresterea parului. Masca o lasi pe par cat mai multe ore ( 2-4-6-12 etc ), acoperi capul cu o folie alimentara/casca de dus si pui si un prosop.

Poti sa mai folosesti si ulei de : avocado, argan, jojoba, ulei de cocos etc.

Nu ti-as recomanda balsamurile si mastile din comert, eu nu le mai folosesc de un an si parul meu e bine mersi. Au atatea ingrediente care nu-s ok, am avut o perioada in care le aplicam constant si parul meu se uscase in ultimul hal. Horror!laughing Acum are un an de cand nu l-am tuns si nici nu ma grabesc pentru ca este foarte sanatos.

| Romenciumarian a răspuns:

Parul fetelor intr-o luna creste cam intre 2 si 4 cm daca parul este natural daca este vopsit sunt sanse sa creasca mai greu dar tot creste, si nu, daca iti tai varfurile nu cresc mai repede tine de la radacina nu de la capat!