| anonim_4396 a întrebat:

Heii! Maine dau examenul de engleza pentru a intra la liceu la filologie happy As avea cateva intrebari si sper ca puteti sa imi raspundeti :

1.La examenul oral intra mai multi intr-o clasa? Daca da, in ordine alfabetica sau nu conteaza?

2.Eu sunt mai timida sa vorbesc engleza in fata mai multor persoane,mai ales in fata colegilor pentru ca am impresia ca indiferent daca stiu sau nu,ei vor rade de mine, deci... la oral o sa vorbesc in fata clasei sau doar cu profesorii?

3.Cei care ati dat anii trecuti examenul, cum vi s-a parut? Usor sau greu?

4.Ce sfat mi-ati da? Si pentru faza cu "sunt timida" dar si in general pentru examen? happy

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

1. Intra mai multe persoane, dar nu iti imagina ca va fi clasa plina. In general, intra in jur de 6-7, maxim 10.
2. Nu vorbesti in fata clasei, ci din prima banca, in fata comisiei de profesori (2-3 profesori) si de obicei, iti poti nota in prealabil cateva idei pe ciorna (ai 20-30 de minute la dispozitie inainte de asta, cu subiectul in fata).
3. Am dat examen la engleza pentru a intra la clasa cu profil intensiv engleza acum 4 ani, dar se desfasoara aproximativ la fel si acum. Mi s-a parut foarte usor, fiindca ma pricep la engleza si a fost una dintre materiile mele preferate dintotdeauna.
4. Probabil nu poti face mare lucru inainte, dar incearca sa nu te mai gandesti la asta. Repeta ceea ce nu stapanesti prea bine, dar nu exagera. Comisia nu va fi excesiv de stricta, dar incearca sa vorbesti cat mai mult, chiar daca te incurci.

| Mariiiiaa a răspuns (pentru thegatekeeper):

Ambele clase de filologie dau examenul? Pentru ca unii din clasa a doua mi-au zis ca ei nu dau examenul happy

| thegatekeeper a răspuns (pentru Mariiiiaa):

S-ar putea ca doar o clasa sa dea, in cazul in care are profil intensiv engleza sau bilingv. Asa tin minte ca era la mine la liceu.

| Mariiiiaa a răspuns (pentru thegatekeeper):

Multumesc de raspunsuri, chiar mi-au fost de folos, nu am mai fost nici timida si am luat si cea mai mare nota laughing big grin

4 răspunsuri:
| PinkySiAtat a răspuns:

Buna!

1. Da, intra mai multi, in ordinea in care este afisata pe lista (alfabetica)

2. Vei vorbii cu profesorii, inca 2-3 elevi vor fi prezenti in clasa dar ei probabil vor fi preocupati sa citeasca tema despre care va trebui sa vorbeasca

3. Eu am dat anul trecut, mie mi s-a parut destul de usor, metionez ca si eu sunt foarte timida, sfatul pe care ti-l pot da este ca orice ar fi sa nu te gandesti la ceilalti sau la faptul ca profesorii sunt acolo, doar vorbeste, vorbeste si vorbeste, nu-i lasa pe profesori sa te intimideze, oricat de frica ti-ar fi nu lasa sa se vada.

Funda? big grin