| NUUSTIU a întrebat:

Heii TPU. Am nevoie de ajutor va rog. Imi puteti ec functii sintactice are pronumele posesiv si exemple. Multumsc muuuult.

1 răspuns:
| LittleKiss a răspuns:

Nominativ:
subiect:Ai vostri pleaca in excursie.
nume predicativtonguerietenii nostri sunt si ai vostri.
Acuzativ:
complement directtonguee ai vostri i-am intalnit.
complement indirect:Mai bine nu va ganditi la ai vostri.
nume predicativ:Cadourile sunt de la ai vostri.
complement circumstantial de loc:Am ajuns la ai vostri.
complement circumstantial de timp:Am plecat dupa ai vostri.
complement circumstantial de mod:Am lucrat mai ordonat decat ai vostri.
Dativ:
complement indirect:Le-am dat cartile alor vostri.
nume predicativ:Ai sai nu sunt asemenea alor vostri.
atribut pronominaltongueurtarea asemenea alor vostri este neasteptata.
complement circumstantial de mod:Noi mergem asemenea alor vostri.
Genitiv:
atribut pronominal genitival:O sa-i chemam pe copiii alor vostri.
nume predicativ:El lucreaza impotriva alor vostri.
complement circumstantial de loc:Maria merge in urma alor vostri.
complement circumstantial de timpbig grinansul va sosi inaintea alor vostri.

Pronumele posesiv folosit este "ai vostri"

Sper ca te-am putut ajuta.