| Roxin_Alex_1989 a întrebat:

Help am nevoie de ajutor explicati-mi va rog pronumele posesiv,demonstrativ ,personal.dau funda si vot

Răspuns Câştigător
| darkgreeneyes a răspuns:

Pronumele posesiv inlocuieste atat numele obiectului posedat cat si numele posesorului.

Pronumele demonstrativ inlocuieste numele unui obiect aratand apropierea, departarea, identitatea si diferentierea acestuia fata de alt obiect.Pronumele demonstrative sunt:

pronumme demonstrative de apropiere:acesta,aceasta,acestia,acestea.

pronume demonstrativ de departare:acela,aceea,aceia,acelea.

pronumele demonstrativ de identitate:acelasi,aceas,aceias,aceleasi

pronumele demonstrativ de diferentiere:celalalt, cealalta, ceilalti. celelalte.

Pronumele personal este partea de vorbire care tine locul unui substantiv intr-o comunicare.
Pronumele personal indica diferitele persoane care participa la actul comunicarii. hai bafta la memorat(sa nu uiti de vot si de funda)