| xBebee a întrebat:

Heii TPU.

Am nevoie de un scenariu [haios, cu nu prea multe pesonaje, decent, daca se poate original] pentru zilele scolii si eu ar trebui sa il scriu.Am nevoie de cateva idei sau chiar daca se poate scenariul scris complet

Va multumesc.Cel mai bun raspuns normal...primeste funda.

Răspuns Câştigător
| iamthewildyouth a răspuns:

Eu sunt inscrisa la un club de teatru, uite niste piese simple si haioase care au dat bine la public :

- Jenica, mi-e rău!
- Ce ai, Nicule? Eşti bolnav?
- Se vede cu ochiul liber?
- Ba nu arăţi deloc, dar tu ai spus.
- Asta mi-e firea, sunt panicos. Am febră...
- Cât ai, Nicule?
- Nu ştiu că n-am.
- Tensiune?
- Nu, termometru.
- Dacă nu ţi-ai pus termometrul, de unde ştii că ai febră?
- Pentru că mi-e rău!
- Ce-ai mâncat?
- Nu-i de la stomac, aud voci...
- Şi ce spun?
- Nu înţeleg, că vorbesc altă limbă.
- De când ţi-e rău?
- De-o săptămână, de când am venit de la băi.
- Sarea?
- Nu, trenul!
- Cum adică?
- Am stat cu spatele la locomotivă şi m-a luat greaţa. Eram galben ca lămâia când am coborât.
- De ce n-ai făcut schimb cu cineva? Te-ar fi înţeles.
- Eram singur în compartiment şi mă ştii: respect întotdeauna numărul de pe bilet!
- Eşti constipat?
- Ortodox!
- Nu, măi! Ai scaune?
- Opt!
- Opt? De când?
- De când am câştigat la loterie!
- Şi înainte?
- Înainte aveam doar unul...
- Acum ai opt scaune permanent? În fiecare zi?
- Şi-n fiecare noapte!
- Ce culoare?
- Verzi! Întrebi de parcă nu ai ştii...
- De unde să ştiu, Nicule? Ce-s eu, nevastă-ta?
- Asta mai trebuia! Suficient că-mi eşti vecină de palier...
- Hai, supără-mă! Că nu mai ies pe coridor câte zile oi avea!
- Asta-i bună! După ce că nu-mi e bine, te mai superi şi tu pe mine!
- Dar ce ai, Nicule? Eşti bolnav?
- Se vede cu ochiul liber?
- Ba deloc, dar tu ai spus că ţi-e rău...

Sau asta :

- Sărut mâna.
- Eu sunt Maria, nu-i așa că sunt dulce?
- Probabil.
- Uitați mânuța mea, e fină, parfumată și dulce. Sunt dulce eu de la natură.
- Am adus cartea…
- Ce mă bucur. Mă bucur că nu sunteţi chiar boşorog…
- Cum? Cum?
- Eu aşa credeam! Prozatorii trebuie să aibă cel puţin şaptezeci de ani, că atunci e mintea coaptă. Ştiţi cum se zice: zece ani te joci, douăzeci înveţi, patruzeci acumulezi şi apoi...
- Dai în primire!
- Nu mereu. Dar ce urât sunteţi!
- Cum ați spus?
- E, nu vă faceţi probleme! Bărbatul nu trebuie să fie frumos, păr să aibă.
- Să vă scriu dedicaţia.
- Aşa, în stradă?
- Uite o bancă!
- Mai bine la terasa aia. Să bem vin roze sau ceva mai tare… Vă ține?
- Adică?
- Aşa sunt eu: fire veselă, voioasă… A!
- Ce-i?
- Cârcelul!
- De unde vă ia?
- De la emoţii. Aici, la piciorului drept.
- Masaţi locul şi vă lasă.
- Cum?
- Apăsaţi şi frecaţi de sus în jos. Uite aşa.
- Vai, dar ce mâini delicate aveți și ce putere... Locuiesc la debarcader.
- Unde, acolo?
- Da. Iar ăla e telefonul de la care v-am sunat!
- Cum se face?
- Să vă spun drept nu Marcel a plecat, ci eu! De fapt mi-a tras o palmă pentru c-am ars fierul de călcat.
- Doar pentru atât?
- Şi pentru blonda din Chişinău.
- A!
- Şi-acum dorm prin bărci, când plouă intru în debarcader.
- Dar este inadmisibil, domnişoară!
- Mie îmi spuneţi.
- Hai la terasă. Au și mititei și vin de casă…
- Dar nu-i nevoie. Când mănânc mă balonez şi mi se face sete. Şi apa-i scumpă, domnule scriitor... Simt aşa, o undă de tristeţe în glasul dumneavoastră, e pe bune? Că eu milă nu vreau! Și nici pomană! Eu vreau hrană spirituală, cartea asta cu autograf. Atât! Şi vă plătesc pentru ea…
- Nu-i nevoie. Poftiţi cartea cu dedicaţie. Să ştiţi însă că sunt de-a dreptul indignat! Nu pot să aud o nedreptate ca asta fără să iau o măsură sau două! Pentru că nimeni n-are voie să denigreze speţa umană! Voi scrie la ziare, în reviste, o să reclam în Parlament!
- A!
- Cârcelul?
- Nu, paznicul. Vă mulţumesc… trebuie să plec. Pa! Pa!
- La revedere, Maria.

*
* *

- Draga mea soție! Iubita mea, să vezi ce am aflat! Ceva inadmisibil! Auzi tu! Femeie frumoasă, tânără, nostimă, veselă, plină de caracter… să fie aruncată afară, în stradă, ca o potaie!
- Cine, tu?
- O femeie, dragă! Fe - me - ie! Maria o cheamă, e dulce, iar logodnicul ei, Marcel, s-a săturat de ea şi gata, a schimbat-o c-o moldoveancă din Chişinău.
- Şi ea ce face acum?
- Doarme afară sau în debarcaderul din Cişmigiu. Nu accept aşa ceva! Chiar acu’ mă duc să scriu niște articole pentru ziarele de dimineaţă. Ce nesimţit, dom’le! Un animal! O brută! Şi societatea asta depravată… Vezi că sună la uşă.

. *
* *

- Mitică? Vezi dragă că te caută de la jandarmerie.
- Pe mine?
- Să-ţi dea cheile de la maşină şi actele! Femeia aceea dulce, frumoasă, veselă și plină de caracter are un cazier… de speriat!

| iamthewildyouth a răspuns (pentru iamthewildyouth):

Scuza-ma! Acum am vazut ca la cea de-a doua piesa, nu am pus inceputul, uite-l aici:
- Alo? Familia Iliescu?
- No! Aţi greşit numărul, domnişoară. Aici e casa Protevescu.
- Mă scuzaţi.
- Nu-i nimic, se mai întâmplă. Bună seara.
- Alo! Cum ziceaţi că vă numiţi?
- Protevescu. Mitică Protevescu.
- Prozatorul? Autorul romanului ‘Dulcea barca din Cişmigiu’?
- Da, chiar eu. Care-va-să-zică aţi citit ‘Dulcea banca din Herăstrău’?
- Nu, dar mi se potriveşte… si eu sunt dulce, la fel de dulce cum e barca dvs! Ce onoare pe capul meu.
- Exageraţi.
- Au!
- Ce au?
- Cârcelul… De la emoţii mi se pune totdeauna cârcel… Lipsă de calciu.
- A!
- Adică?
- Adică m-am dumirit. V-a lăsat?
- Cine?
- Cârcelul.
- E…, m-au lăsat amândoi: şi cârcelul şi Marcel. Pentru că sunt din cale afară de dulce...
- Marcel cine este?
- Nu mai este, a fost. Marcel a fost logodnicul meu.
- Îmi pare rău.
- Mie nu, că sforăia ca oaia.
- Oaia nu sforăie, domnişoară. Behăie.
- V-aţi culcat dvs cu logodnicul meu?
- Eu? Doamne fereşte!
- Păi vedeţi? Credeţi-mă, Marcel sforăia ca oaia.
- Pe mine mă scuzaţi, am treabă. Bună…
- Da, e bună! Întotdeauna îmi iese. Așa spunea și Marcel, că sunt haioasă.
- Nu înţeleg legătura.
- Trei ani la rând i-am fost muză … Asta pentru că sunt frumoasă, nostimă, vorbăreaţă şi plină de caracter. Chiar așa, nu aveţi nevoie de muză?
- No, o am pe-a mea. Pe nevastă-mea.
- Dacă vă răzgândiţi, sunt disponibilă… Dar acum, pentru că v-am descoperit pot să vă rog ceva?
- Vă ascult.
- Să ne întâlnim și să-mi daţi un autograf.
- Cu plăcere. Cartea o aveţi?
- Nu, c-o aduceţi dumneavoastră.
- Şi unde ne vedem?
- În Cişmigiu, la barca dulce de care povestiţi în roman.
- Metaforic e dulce... pentru că acţiunea se petrece pe o bancă, nu barcă și în Herăstrău, nu în Cișmigiu. E ceva mistic, acolo se întâlneau îndrăgostiţi, sinucigaşi, criminali şi dezvăluiau secrete… Asta am vrut să spun.
- Atunci mai bine în Cişmigiu.
- Cum doriţi. Mâine seară la şapte e bine?
- A!
- Ce? Vreți altă oră?
- Cârcelul… Vă pup!
- Bună seara.

5 răspunsuri:
| k1NNNdeR a răspuns:

Pai despre ce? Ca sa stiu c-am pe ce tema sa il scriu.

| xBebee explică (pentru k1NNNdeR):

Nu conteaza, sa nu fie indecent, ar fi dragut sa fie despre scoala dar merge orice