| a întrebat:

Heii TPU. Daca vreau sa trimit o cutie, nu foarte mare, si nu foarte grea, din Constanta in Bucuresti? Cu un cadou. Cum procedez? Folosesc Posta Romana. Cutie si timbru iau de la ei? Cam cat costa? Si mai ales, se trimite sigur?
Multumesc kiss.

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Prin curier e cel mai sigur mai ales daca trimiti ceva foarte fragil nici nu-ti recomand prin posta. In plus prin curier poti ambala pachetul chiar ca un cadou. Unde mai pui ca prin curier pachetul ajunge chiar la usa destinatarului. Costa insa mai mult, undeva intre 15 lei prin cargus pana la 25 lei prin fan curier sau nemo, functie de distanta si greutate, unii din ei au un calculator de pret. Trebuie sa suni la un curier si sa te interesezi, ei vor prelua coletul chiar de la tine de acasa sau daca iti ofera un discount daca il duci la sediul lor poti proceda asa, insa de obicei il preiau de la tine. Incearca Cargus, sunt specializati in colete mici si sunt cei care transmit corespondenta bancara. Daca nu, Nemo sau Curiero, incearca sa eviti Fan Curier.

5 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Coletele nu se timbreaza. Ambalezi ce vrei sa trimiti in ce cutie vrei tu, apoi impachetezi coletul cu coala alba, scrii pe el in coltul dreapta jos destinatarul, si in stanga sus expeditorul, te duci la posta si completezi un mandat de expeditie, daca nu stii exact iti explica fetele de acolo, insa nu e foarte greu, e vorba de completat de doua ori expeditorul si destinatarul, o sa vezi pe foaie.

Poate costa undeva intre 6 si 15 lei functie de greutate si distanta. Atat timp cat stii adresa completa si exacta a destinatarului logic ca se trimite sigur insa prin posta romana destinatarul va trebui sa ia singur coletul de la oficiul postal.

| explică (pentru AlexanderAdrian):

Multumesc pentru acest răspuns kiss. Mai am o mica întrebare pentru tine. Daca trimit prin curier, e bine? Si unde las pachetu pentru a fi luat de curier dupa? Adica chiar nu ma pricep, si tu mi.ai dat un răspuns minunat. Apropo ai fundita love struck.

| explică (pentru AlexanderAdrian):

Multumesc din suflet love struck! Mi.ai fost de mare ajutor. kiss.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru ):

Cu placere, nu uita de funda big grin

| explică (pentru AlexanderAdrian):

Am promis! Si ma tin de promisiune! kiss.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru ):

Prin curier e cel mai sigur mai ales daca trimiti ceva foarte fragil nici nu-ti recomand prin posta. In plus prin curier poti ambala pachetul chiar ca un cadou. Unde mai pui ca prin curier pachetul ajunge chiar la usa destinatarului. Costa insa mai mult, undeva intre 15 lei prin cargus pana la 25 lei prin fan curier sau nemo, functie de distanta si greutate, unii din ei au un calculator de pret. Trebuie sa suni la un curier si sa te interesezi, ei vor prelua coletul chiar de la tine de acasa sau daca iti ofera un discount daca il duci la sediul lor poti proceda asa, insa de obicei il preiau de la tine. Incearca Cargus, sunt specializati in colete mici si sunt cei care transmit corespondenta bancara. Daca nu, Nemo sau Curiero, incearca sa eviti Fan Curier.