| Lisaaaa8 a întrebat:

Heii TPU! De o luna stau la internat (sunt în clasa a 9 a și sunt la liceu în alt oraș dar ma voi muta în orașul meu din al doilea semestru) și stau în cameră cu doua fete.
Problema e ca nu le mai suport.
De fiecare data le zic ca vreau sa fac curat și ele îmi spun să stau liniștită că fac ele, iar după ceva timp merg la pedagoaga sa îi zica ca nu fac nimic (ceea ce nu este adevărat, pentru ca eu am dus gunoiul toată săptămâna, și eu am maturat, și mă enervează faptul ca mereu urla la mine din orice și își bat joc) și nu suport chestia asta sau faptul că mai aduc vreo 9 fete în cameră și asa nu pot învăța deloc, mereu îmi iau hainele sa le poarte la scoala și după transpira în ele și nu sunt în stare să le spele măcar, lucru care mi se pare de prost gust.
După ce că le dau placă să se facă în fiecare dimineață și le dau și hainele mele ele își bat joc de mine.Ce ar trebui sa fac?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi de ce dracu le dai hainele tale? mai sunt și nespălate
te plângi că ești proasta lor... după tine, ce crezi că ar trebui să faci?

| StevenMetalhead a răspuns:

Ooh. Cruzimea fetelor. Este ok să mergi la pedagog și să vorbești cu ea referitor la ce fac ele, însă...mult de la asta nu se va schimba, totul depinde de tine dragă Lisa. Așa, ia să vedem.
Îți spun că ele vor face curat? Prostii, de data asta le explici că trebuie să vă organizați săptămânal, cine și după cine va face curățenie, ca să nu să se întâmple ca ele iarăși să nu mintă pedagoagei. Spune-le ferm, nu te teme. Dacă urlă și țipă la tine doar întreabă-le calm „de ce țipi? Hai să vorbim normal și să ne clarificăm care-i problema".
Își bat joc? Zi-le să-și vadă de treaba lor. Tu doar nu-ți bați joc de ele, de ce ele trebuie să facă acest lucru „Dar dacă eu a să mă râd așa de tine, ți-ar plăcea? Nu cred".

În închisoare persoana care fură de la ai săi este numit șobolan. Și este bătut măr pentru așa ceva. Eu cred că ele nu ți le fură? Nu-i așa? Dacă nu, atunci zile că nu le dai pentru că ele le transpiră și apoi e insuportabil să te îmbraci cu ea după asta. Ori le împrumuți cu condiția că ele însele le vor spăla, ori nu le dai și gata.

„Fetelor, lămuriți-mă de ce eu vă dau și placă și haine, iar voi vă bateți joc de parcă sunt un câine vagabond aici? Voi puteți să-mi răspundeți la această întrebare sau vă este jenă?"

Ție îți lipsește o picătură de bărbătizm în sufletul tău. E clar lucru, s-au învățat și alea că tu le oferi de toate și vei accepta orice cuvânt urât în adresa ta. Spune-le lucrurilor pe nume. Și dacă totuși ai vrea, le poți înregistra audio glumele lor asupra adresei tale să arăți ca demonstrare pedagogului, dar nu știu nu știu dacă va fi vreun rezultat.

Decide ce faci mai departe, ești jertfa lor în continuare sau te revoluționezi împotriva lor ca să vă egalați drepturile.

| Luca00000000 a răspuns:

Buna,
Dupa parerea mea ar trebui sa discuti cu parintii tai. Ei stiu cum te pot ajuta cel mai mult. Daca este atat de rau, mai ai ceva de indurat si eu unul plecam demult. Trebuie sa iei neaparata atitudine. Nu se poate sa isi bata lumea joc de tine - 1 la mana si 2 la mana parintii tai trebuie sa te intelega deoarece da poate ai ales sa stai acolo dar se poate gasi o solutie: alta camera, alte colege, alt camin, chirie, prieteni / familie sau cel mai rau naveta. Trebuie tu si ai tai sa gasiti o solutie si sa spui tot ce se intampla. Absolut tot. Trebuie sa se gaseasca o solutie.