| Lisaaaa8 a întrebat:

Heii TPU! În ultimul timp nu mai suport nimic din ce mi se întâmplă și simt că vreau să mor.
Sunt la liceu la un internat unde e plin de ţigani (nu am nimic cu tiganii doar ca ăștia sunt chiar nesimtiti).
De fiecare data când merg la cantină sa mănânc tot striga după mine și îmi tot zic chestii de genul,, ce faci domnișoară,, și mie asta mi se pare bătaie de joc..Si chiar nu mai suport.(la un moment-dat m-am ridicat de la masa și am plecat și după am mers în camera mea sa plâng pentru că nu mai suportam) și ei la fel fac și la școală. efectiv se baga în mine.
Ce as putea face sa îi ignor? (eu trebuie sa învăț pentru a ma putea muta din al doilea semestru la alt liceu în orașul meu ca sa nu mai stau aici și am nevoie de liniște sa învăț..adica după școală stau la mine în cameră dar în rest își tot bat joc de mine).

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca te intreaba "ce faci domnisoara" sau daca se simt atrasi de tine nu e bataie de joc.Pur si simplu te plac si aia e.
Daca te deranjaza asa de tare vorbeste cu diriginta sau cu parintii.
Eu in primul an de liceu am nimerit la unul de baieti,nu vrei sa stii ce era pe capul meu.Din princina asta am inceput sa primesc antipatie din parte celor 2, 3 fete cate mai erau pe acolo si ma urmareau sa ma bata big grin.
Apoi la alt liceu cand m-am mutat ca sa ajung trebuia sa trec pe langa piata unde era plin de camatari si bijnitari ce mereu trageau de mine. Fugeam toata piata si inconjuram prin cimitire sa ajung la liceu dimineata da nu m-am sinucis.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| GabyT10 a răspuns:

Stai de vorba cu pedagogul sau diriginta. Daca ti se pare ca este nevoie poti vorbi cu directorul liceului.Stai linistita, nu trebuie sa fie de etnie roma ca sa se comporte asa, poti intalni si romani needucati.Nu vei putea sa-i eviti sau sa-i ignori(e normal sa te deranjeze un astfel de comportament), sfatul meu este sa stai de vorba cu cei ce pot lua atitudine fata de ei (parintii tai, directorul, pedagogul, dirigintele).