| Lisaaaa8 a întrebat:

Heii TPU! Sunt în clasa a 9-a și merg la un liceu care este în alt oraș, cam la 56 de km de orașul meu. Am stat 4 zile la internat și nu mi-a plăcut deloc.În primul rând mesele sunt dimineata, de amiază și seara (mâncarea nu este prea bună) și trebuie să o plătesc chiar dacă nu mănânc (chestia asta mi se pare o prostie).Și mă mai deranjează faptul că acolo nu pot sa învăț deloc pentru ca e foarte multă gălăgie și toti se plimba din cameră în cameră și eu vreau sa învăț ca după un semestru sa ma pot muta de acolo.
Am încercat să o conving pe mama să mă lase să fac naveta dar ea vrea sa stau la internat.
Credeți că ar fi mai bine sa stau la internat sau sa fac naveta?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca trebuie sa te obisnuiesti la internat, pentru ca ai mai multe avantaje decat sa calatoresti zilnic cate 2 ore (1 ora dus si 1 ora intors), maia les ca vine iarna si cresc riscurile.
In plus, plimbarile prin camera ta si galagia pot inceta in momentul in care faci plangere la pedagog, sau pur si simplu incui usa, rugandu-ti colega de camera sa nu mai primeasca alte persoane in camera.
Regulile astea trebuiesc respectate de toti internistii din camin.
Mancarea de la cantina nu este atat de rea pe cat ti se pare tie, este doar o chestie de rasfat, ca aici nu iti mai cauta nimeni in coarne si va trebuii sa inveti sa mananci sanatos si normal, asa cum manaca toti ceilalti colegi.
Da, cred ca ar trebui sa stai la camin!

| XxKAMELIAxX a răspuns:

Cum iti e mai bine tie, asa trebuie sa faci.
Bafta in viata! happy