| Lisaaaa8 a întrebat:

Heii TPU! Eram foarte buna prietena cu o fata, o cunosc de 9 ani și am fost în aceeași clasă în generală, dar de când am început liceul nu mai vorbim ca înainte.
Eu sunt la liceu în alt oraș și stau aici la internat și de semestrul viitor o sa ma mut și eu cu ea în clasa la arte în orașul meu.dar chestia e ca ea și-a făcut alte prietene acolo și de atunci nu mai prea vorbim. Îmi e foarte dor de ea și de momentele petrecute împreună pentru ca ea era singura care ma înțelegea.
Ce as putea sa fac sa fie totul ca înainte?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa faci nimic! Vremurile se schimba, oamenii si fac tot timpul prieteni, asa cum ar trebui sa faci si tu.
Cine stie, poate vei fii din nou prietena cu ea si cu alte fete, asa cum ar fi normal, ca nu poti sa-i impui cuiva sa renunte la prietenele ei, ca sa fie doar cu tine.
Te adaptezi conditiilor si situatiei din momentul respectiv.

| devilshelp a răspuns:

Daca ea nu face nimic nu poti sa faci tot efortul singura. Vorbeste cu ea si spune-i, prin comunicare rezolvi problema

| Catalina990099 a răspuns:

De ce sa te muti la liceul unde e si ea? Doar de dragul prieteniei?
Dacă îți place acolo unde esti te sfătuiesc să te gândești mai bine, si tu poti sa ai prietene la liceul tau, va puteti vedea in weekenduri sau cand mergi tu acasă, bineinteles, efortul de a va păstra prietenia trebuia sa vina din partea amândurora.