| SfaturiSociale a întrebat:

Sunt clasa a 10-a. De cand am intrat la liceu nu mai am prieteni. Am intrat cu un coleg din generala, cu care eram foarte bun prieten, dar acum prietenia s-a racit. Stam in aceeasi banca, mergem inapoi spre casa impreuna, vorbim dar este totul sec.
Practic viata mea in acest moment consta in mersul la liceu si apoi mersul inapoi spre casa. Nu am decat, un prieten virtual cu care vorbesc destul de mult (nu ne-am vazut niciodata fata in fata). Cu colegii de clasa nu prea vorbesc, mai facem o caterinca din cand in cand dar nu se leaga nicio prietenie. Cu colegii vechi din generala nu am mai vorbit de cand s-a terminat clasa a 8-a, si evident ca e aiurea sa te bagi in seama cu oameni cu care nu ai mai interactionat de 2 ani.
Nu stiu ce sa fac, sa ies de unul singur prin oras, pe unde se mai aduna lumea e cam aiurea. Mai ales ca cei care ies sunt deja in grupuri de prieteni, in care cu greu mai intri zilele astea.
De o eventuala prietena nici nu se pune problema, in clasa nu sunt fete pe gustul meu, si cum nu prea ies nicaieri normal ca nu am pe cine sa intalnesc. Am vazut o fata la pregatire de curand, ca mai apoi sa aflu ca este iubita fostului meu cel mai bun prieten din generala.
Ce pot sa fac? Nici nu stiu cu ce sa-mi omor timpul. Abia astept sa se termine liceul si sa ma duc la facultate, unde poate o sa-mi gasesc si eu niste prieteni.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie orice, ia o foaie de hartie si scrie tot ce ai in cap, nu trebuie sa aiba o coerenta, te va distrage de la orice.

| Yee a răspuns:

Yee(Salut)! Gasesteti un hoby! Eu unul nu imi gasesc pauza in orarul meu: jocuri pe net, scris pe Wattpad, citit pe Wattpad, pus intrebari retardate pe TPU, incercare de a da raspuns la intrebarile retardate de pe TPU.
Eu iti sugerezi sa incerci sa te bagi, cu timpul, intr-un grup de prieteni. La inceput eram si eu "nu prea am prieteni la scoala, nu ma integrez in grup" dar cu timpul am reusit sa ma integrez oarecum involuntar( chiar daca eu eram mereu ala din spate, de care uitat toti si nu prea vorbea). Daca nu te adaptezi la liceu, crede-ma ca nu se rezolva totul ca prin magie la facultate.