| briquette a întrebat:

Heii TPU! Sunt clasa a 8a si in curand va trebui sa-mi aleg profilul pentru liceu. si nu stiu ce sa aleg.
1. Stiinte ale naturii (nu ma am bine cu chimia si fizica)
2.-3. Stiinte Sociale si Filologie (cu engleza sunt paralela si se da teza)
si 4. Mate-info ( aici ma omoara geometriastraight face)
decii? Putin ajutorr? straight face

12 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Trebuie să îți alegi profilul care îți asigură un viitor mai bun, o pregătire superioară pentru a putea avea o meserie cât de cât bună, să nu trăiești de pe azi pe mâine. Așa că încearcă să faci un sacrificiu pentru a face față la profilurile bune. E pentru binele tău.
Răspunsul meu. 1 și 4.

Dacă chiar nu te descurci deloc, încearcă un liceu vocațional.
Baftă

| MasterOfDisaster a răspuns:

Eu sunt la stiinte sociale.e super fain profilu.
nu sunt as la engleza si nu dai bac din mate, faci putine ore de fizica si cimie, si din cls 11 nu mai face fizica, chimie.
oricum la liceu se reia in mare materia din clasele 5-8...
teza dai din engleza,geografie sau istorie, romana, logica.
app in clasa 9-a faci logica, in a 10-a faci psihologie, in 11-a faci sociologie sau ceva.(sunt doar in clasa 9-a)
sunt multe optiuni la facultate.psiholog,jurnalist,etc.(astea le-am memorat, ca astea ma pasioneaza)
depinde ce iti place mai mult.stiinte sociale este un profil destul de usor.media cu care se intra e aprox 6, 5-7.da depide mult de liceu.succes!:*

| Cherry56 a răspuns:

Pai in primul rand gandeste-te ce facultate vrei sa urmezi si pe urma vezi ce profil te pregateste pentru asta...pai eu sunt la filologie si sa stii ca eu si colegii mei erau paraleli nu gluma la limbile straine dar am supravietuit tongue depinde foarte mult ce profi o sa iti pice si cu niste meditatii ceva supravietuiesti...la mate info si stiinte stiu ca e foarte greu da nah fiecare cu ce se pricepe big grin te poti orienta mai mult si dupa licee (care e mai aproape de casa si unde sti tu ca e mai bine) multa bafta happy

| KeoAndrewDo a răspuns:

2-3! E cel mai Ok sau Mate-info dar in clasa a 10 urmeaza greul cu geometria deci lasa matematica. Du-te la stiinte sociale de obicei profilul asta se alege... Bafta! Sper sa te hotarasti!

| Maothecat a răspuns:

Ce-ar fi sa alegi ceva mai simplu? daca la niciuna din ele nu te pricepi... de exemplu ceva pe Turism sau poate ceva Cosmetica...

| briquette explică:

La liceul unde ma duc eu doar astea sunt straight face

| briquette explică:

KeoAndrewDo si eu vroiam prima data la stiinte sociale doar ca nujh bob de engleza si la teza ce fac?

| ZambescSiGata a răspuns:

Bunabig grin.cel mai bine, dupa parerea mea este sa alegi stiinte sociale sau filologiebig grin.iar daca nu te-ai hotarat la liceu.si esti din bucuresti...Cuza este un liceu f bun:*

| KiTTy_8200 a răspuns:

Eu sunt a8a si dau la filologie. Engleza e destul de usoara si se invata repede. :]

| AntoniaFollowill a răspuns:

Incearca la Economie ca nu are asa multa matematica sau cel mai bine Turism si Alimentatie. Sau liceele vocationale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic așa. Alege-ți cel care se bazează pe materiile la care te descurci cel mai bine. Se spune că cele mai bune sunt 1 și 4, însă dacă tu nu te pricepi, degeaba, îți va fi incomod.
Din câte spui tu aici, eu zic că nu prea le ai cu mate. Nici eu.
Fă un sacrificiu cu engleza, crede-mă că îți va fi mai bine știind o limbă străină. Eu cunosc pe cineva care era paralel cu engleza și tot la filologie a dat. La facultate vorbea fluent happy.
Unii mai aleg profil teologic, religia fiind mai ușoară și nu te stresează.

| Pauliss a răspuns:

Doar dintru astea 4 ai de ales? thinking