| iulia_9095 a întrebat:

Heiii...am si eu nevoie de jocuri! Sa va explic:suntem o gasca de cel putin 6 prieteni si in fiecare seara ne jucam cate ceva, de ex:pititea, matele incurcate, adevar si provocare, telefonul' american, capra, un fel de baba oarba si multe alte jocuri+jocuri cu carti de joc, dar ne-am cam plictisit de ele... cei care ati fost in tabere, stiti jocuri misto pe care le-am putea juca sau idei pentru adevar si provocare?(sa-mi si explicati cum se joaca)Multumesc mult!

1 răspuns:
| NirvanaE a răspuns:

Puteti incerca CAMUFLAU--->unul dintre voi numara pana la 60 (daca sunteti 6 copii)si ceilalti se ascund dar nu prea departe. cel care a numarat are voie sa faca un pas inainte,inapoi,la stanga, la dreapta,pote sa sara,sa se puna pe burta.ceilalti trebuie sa ramana nemiscati in locul in care sau ascuns. daca cel carfe a numarat scuipa pe altcineva in locul in care s-a ascuns un alt copil(de ex: daca mihai e dupa masina, dar cel care a numarat il scuipa pe ionut se mai pune odata)mai numara odata. daca cel care numara nu scuipa pe nimeni, cei care sau ascuns trebuie sa dea niste semne. daca a scuipat 4 copii al cincilea care s-a ascuns castiga iar al patrulea se pune si tot asa.
lena -pe animale--->cineva se pune lena si numara pana la 100 ceilalti trebuie sa fuga si inainte sal prinda lena trebuie sa spuna un animal daca spune un animal care incepe cu litera L se pune lena cel pe care la prins ultimul se pune lena
- pe catarate---->lena numara si ceilalti fug inainte sa il prinda lena jucatorul trebuie sa se urce pe ceva si sa zica catarat/a. pierde ultimul care il prinde lena.
sotron---->cred ca stiti sa jucati sotron
de-a v-ati-ascunselea---->trebuie sal stiti
ammmm...stai sa ma mai gandesc...
daca aveti o minge jucati:
volei--->stiti cum sa jucati
fotbal---->baietii stiu
baschet---->intrebatii tot pe baieti
magarul intre oi---->(daca sunteti 6) 5 copii sunt oi si unul e magar, oile se pun in cerc si magarul in mijloc, oile arunca mingea de la una la alta si magarul trebuie sa o prinda, daca magarul prinde mingea trece oaie, iar oaia care nu a prins mingea trece magar
batista parfumata---->5 copii stau in cerc (de preferabil in picioare)si un copil are ceva in mana si merge in cerc si canta :BATISTA PARFUMATA SE PUNE LA UN BAIAT SAU O FATA, CARE ANUME, O VEI GHICI! si repeta asta de cate ori vrea el/easi are voie sa se opreasca in timpul melodiei. el/ea arunca batista(sau frunza) in spatele unui copil.si fuge inainte, iar copilul ia frunza si alearga in sensul opus.cine ajunge primul la locul unmde cazuze batista isi pastreaza locul, iar celallat ia batista si tot asa.
nu stiu...ma mai gandesc si la altele. fundita, te rooog! puppy dog eyes