| Anna_2215 a întrebat:

Heiiii!:* Buna ^^. vreau sa ma ajutati cu ceva. Vreau sa-mi cumpar un aparat foto D-SLR.(profesional). Si vreau sa stiu pentru ce ii senzoru? si la ce ajuta? si cat de mare trebuie sa fie sa faca poze ffff faine. Puncte de focalizare? deci help! nu ma prea pricep.am vazut ca la unele aparate fata ta sau corpul se vede mai bine si in spate ca inceata asa as vrea si eu sa fie. Helpp! mersi funda:*

2 răspunsuri:
| apples a răspuns:

Fara suparare, daca pui intrebari de astea nu cred ca e potrivit un SLR pentru tine. Poti gasi bridge-uri bune tare la 1/3 din pretul unui SLR.
Senzorul... ce poate sa faca? Se "impresioneaza" la lumina si capteaza imaginea... Pozele "ffff" faine ies in functie de obiectiv si de talentul fotografului, marca aparatului conteaza mai putin.

| Alexu19 a răspuns:

Pentru a realiza astfel de poze, cu "ceata in spate"(bokeh) ai nevoie de un dslr cu un obiectiv luminos(diafragma mica f1.8).Aceasta te ajuta sa separi subiectul de fundal foarte bine!
O varianta ieftina si usor de umblat ar fi un Nikon d3100 + un obiectiv 18-55 mm, si un alt obiectiv 50mm f1.8. De asemenea,un bridge,adica un aparat foto putin mai mic decat un dslr care nu are obiective interschimbabile, ar fi util, avand in vedere ca nu prea cunosti tehnica fotografica.