| Alexis123bsb a întrebat:

Hello, am o intrebaretonguearintii mei au cetatenie romana amandoi, insa eu sunt nascuta in New York si crescuta acolo pana la 9 ani iar acum sunt in Romania.Practic sunt romanca 100% sau sunt de ambele?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"nascuta in New York si crescuta acolo pana la 9 ani iar acum sunt in Romania"
- de câtă vreme?

| Alexis123bsb explică (pentru sierra1):

6 ani

| sierra1 a răspuns (pentru Alexis123bsb):

9+6=15
ești posesor de CI?

| Alexis123bsb explică (pentru sierra1):

Nu

| Alexis123bsb explică (pentru sierra1):

Am uitat sa mentionez ca ambii parinti au cetatenia americana si au renuntat la cea romana

| sierra1 a răspuns:

Nu (sau nope)

| Andreeush a răspuns:

Născută în New York și părinți români înseamnă că ești cetățean american cu naționalitate română.

| NonZarek a răspuns:

Depinde scopul întrebării, dacă întrebi doar ca să îți satisfaci curiozitatea, ești româncă pentru ca în venele tale curge sânge de roman, însă dacă ai nevoie pentru a completa ceva fise sau ceva formular, cum au spus și ceilalți, cetățean american dar naționalitatea romana.