| psawyer a întrebat:

Hello! Cam cat m-ar costa un aparat dentar pentru a nu mai avea strungareata si cam cat trebuie in medie purtat (am 16 ani)? Ms :* Dau funda :*

Răspuns Câştigător
| QSmile a răspuns:

Bună,
La 16 ani poți opta fie pentru aparat lingual (cel care se aplică pe interiorul dinților care poate ajunge până la 2500-3500 euro pe arcadă) fie pentru un aparat fix metalic (2600 Ron/arcadă) fie pentru aparat ortodontic fix transparent ICE (3600 ROn/arcadă). Desigur sunt cazuri speciale când se pot recomanda și alte tipuri de aparat, însă asta ți se poate spune doar în urma unui consult (atunci când este nevoie de lărgirea maxilarului și se recomandă aparatul Ortodontic Damon autoligaturant). Tratamentul cu aparatul dentar poate dura până la 2 ani, dar durata se stabilește în functie de starea clinică a pacientului. Cât despre consultații și vizitele ulterioare, acestea au un preț între 50 și 100 ron/control.
Sper să-ți fie utile informațiile, iar pentru mai multe detalii poți vizita site-ul qsmile.ro

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.google.com/......Http?/url

Sper sa te ajute;)!

| AdeeMaria a răspuns:

Pai...un aparat dentar normal[de culoare gri] te-ar costa in jur de 400-500 de lei dar daca vrei un aparat dentar colorat [rosu, verde, albastru, mov etc.] te costa cam 1500 de lei. Si in fiecare luna trebuie sa mergi sa ti-l schimbe [si iti poti alege mereu alta culoare fara sa mai platesti] si trebuie sa il porti cel putin doi ani. happy