| Pumpkin12 a întrebat:

Hello, ce e necesar pentru studiile in strainatate (medie, alte documente, examene etc.)?
Multi spun ca merg in strainatate doar cei care pleaca de la un profil real si care sunt buni la IT sau altele. Eu una, inca nu m-am hotarat (sunt a IX-a la filologie) dar imi place fotografia, imi place sa fac voluntariat, sa lucrez in echipa sau sa ma implic in proiecte and so on.
Daca as ramane in tara cred ca as da la jurnalism in Bucuresti, dar pe baza a ce am zis eu mai sus ^, ce facultati (cu predare in engleza) as avea in strainatate? Sa zicem in Danemarca, spre exemplu...

Inca ceva, nu sunt eu "copil de bani gata" dar chiar as vrea sa urmez o facultate in strainatate, de aceea intreb: pentru cineva cu o situatie financiara mai modesta care ar fi solutia (daca exista vreuna)?

Multumeeeesc anticipat happy

1 răspuns:
| FearOfTheDark a răspuns:

Nu zic ca in afara nu e bine, e foarte bine, esti sustinut din toate punctele de vedere, pana si societatea te sustine.Zic ca daca nu stapanesti limba straina care se vorbeste acolo faci facultate degeaba.
Stiu ca trebuie sa iei la BAC peste 9.50.Asa stiam eu.
Singura solutie pentru a plati cat ma putin in strainatate e sa iei nota mare la bac si sa inveti bine(chiar foarte bine) si constant, adica sa inveti tot timpul.
Am o prietena, a facut schimb de experineta.De la o faculate din Constanta s-a dus in Anglia, i-a placut foarte mult si a ramas acolo(pe bani).In paralel avea un job la un hotel, era receptioner.E copil de bani gata dar platea multe din banii ei, parinti o sustineau doar la scoala, restul cumpara din banii ei.
Daca inveti bine acolo si te vede cineva poti primi o bursa.Nu e ca in Romanica.
Nu numai pe reale se cauta, pe orice domeniu au nevoie de oameni.In tarile din afara(mai ales in Franta unde am rude si stiu)copii au multi bani, parintii le ofera foarte multe dar le e lene sa faca liceul, asa ca toti cei din afara aduc inteligenta din tari ca Romania.