| anonim_4396 a întrebat:

Hello, cum as putea sa scap de toc, anxietate si depresie si sa fiu sanatos iar? Cateodata imi afecteaza si sanatatea fizica. Mereu imi fac o gramada de ganduri pentru orice si mereu ma gandesc ca se pot intampla doar lucruri rele, mereu stau inchis si nu comunic cu nimeni si cand trebuie sa comunic nu pot ma simt oribil. Mereu ma vad ca pe un om care nu e bun la nimic. M-am saturat sa tot astept sa fie bine ca niciodata nu e bine, mereu e doar rau, cateodata lumea critica si nici macar nu intelege care-i treaba. "Copilul pe care l-ai vazut azi zambind moare in interiorul lui" sunt multi oameni care sufera si nimeni nu ii ajuta, unii chiar ii mai iau si la misto. Cand esti asa si cel mai mic cuvant poate sa te faca sa fii mai trist. Tot ce imi doresc e doar sa fiu "normal", m-am saturat de starea asta dar nu pot face nimic. E prea greu, m-am saturat sa ma ia lumea in ras si sa ma vada ca pe un ciudat, am o gramada de frici si de rusini si as vrea scap de ele pentru totdeauna, nimeni nu mi-a fost mereu alaturi, nimeni nu m-a intrebat niciodata cum ma simt. sad In prezent m-am trezit ca nu am realizat nimic in viata, ci doar am pierdut o gramada de timp, niciodata nu pot face ceva ca nu am motivatie deloc. Eu as avea nevoie de oameni care sa imi fie alaturi sa ma sustina dar cand ti-e greu toti pleaca si isi vad de treaba lor. Nu aveti idee cat de mult m-ar ajuta sa am pe cineva cu care sa vorbesc si etc. Cum as putea sa aflu de ce lumea ma priveste asa si de ce ma uraste? Niciodata nu am inteles de unde treaba asta, nu m-am luat de nimeni niciodata dar in schimb toti s-au luat de mine, as vrea sa fac totul cum stiu eu nu mereu sa fie oameni care sa zica ca asa e bine, ca asa e bine sa faci asa si asa si daca nu faci ca ei apoi zic ca faci rau si prostii de genu. Vazusem mai de mult un clip in care unul spunea ca daca ii spui cuiva mult timp ca e prost/urat/nu e bun de nimic, la un moment dat va incepe sa creada ca e asa, ma tem ca la mine s-a prins asta deja. De ce mereu un om diferit e tratat urat? De exemplu daca nu esti la fel ca cei din generatia ta toti te vad rau si zic tot felul de chestii urate, personal vad multi care au o gramada de arfe si se crede mai presus ca oricine si au figurii din astea si nu inteleg de unde pana unde au atatea figuri, de la 8-9 ani el deja e smecher, pe vremea mea nu era asa. Ma simt ca un "comunist" parca nu fac parte din generatia mea, de exemplu cum se poarta etc. daca iti iei niste haine pe tine fara sa stii ce si cum "se poarta" se uita la tine ca la ultimul om, niciodata nu m-a pasionat sa ma imbrac intr-un stil anume, am vazut o haina mi-a placut aia am luat-o pe mine, nu am fost eu la moda sau ceva de genu. Va salut din 1990 de pe vremea comunismului!

3 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Ce simptome ai mai exact la atacurile de panica?

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Pai tremur, mi se face frig

| Emma30555 a răspuns:

Incearca sa fii mai nepasator si ia lucrurile mai usor, nu le mai pune la suflet, fii mai relaxat si mai optimist. Accepta viata si lumea asa cum este, incearca sa te axezi pe lucrurile bune, pepartea plina a paharului, incearca sa vezi frumos din natura, bunatatea oamenilor caci exista multi oameni buni, in legatura cu depresua cauta un medic sau un psiholog bun care chiar sa te ajute, mergi si la biserica si ocupa ti timpul cu lucruri utile