| LoOvE a întrebat:

Hello! Funda la raspunsurile care ma pot ajuta:Nu pot adormi seara.Adica nu stiu eu ma culc in pat la 11 seara si adorm tocmai pe la 2 noaptea.Adica eu cred care ar fi raspunsul pentru. ca ma scol mereu la 12. Ceva retete pentru a adormi mai repede si a avea un somn placut? P. S =De fiecare data pe l ora 11 pana la 12 ziua pana sa masol visez mereu visuri ciudate. Dc oare?

Răspuns Câştigător
| pengu a răspuns:

Buna.
adormi asa tarziu pentru ca probabil nu faci nimic ziua (activitate fizica, psihica - moderata sau intensa); nu ma intelege gresit, nu ma refer ca nu gandesti sau ca nu te misti, dar spre exemplu in timpul scolii te preocupa temele, invatatul, faci mai multa miscare. o alta cauza ar putea fi si temperaturile din ultimul timp. incearca sa te trezesti din ce in ce mai devreme (ex. pune ceasul sa sune la 10, a doua zi la 9, tot asa pana la ora la care ai vrea sa te trezesti) si seara bea un ceai de musetel sau tei, poti incerca sa citesti ceva inainte de a adormi si nu te mai gandi la faptul ca nu o sa adormi.
iar visele, sunt manifestari ale inconstientului, si pot avea multe semnificatii (nu iti recomand dictionarele de vise pentru ca simbolurile pot reprezenta pentru fiecare altceva), dar incearca de asemenea, sa te gandesti la ceva frumos inainte de a adormi.
take care tongue

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Visele ciudate nu-s de fapt asa de ciudate. Este doar efectul faptului ca dormi prea mult. Fa-ti un program de acum sa te scoli la ora 9 (vei spune "Ceeee") dar 9 este doar primul pas, ca va trebui sa ajungi sa te scoli la 6:30-7. Fa-ti un program peste zi, este vacanta si probabil te-ai obisnuit sa stai pana catre seara, cand se racoreste si mai iesi cu prietenii. GRESIT, daca nu ai ceva de facut peste zi te adancesti in starea asta. Aici este nasol faptul ca esti fata si atunci nu poti iesi undeva singura (ma gandesc la padure), dar cauta alternative. Daca esti mai activa ziua atunci vei putea adormi mai repede si mai putin somn va fi mai odihnitor. Si durata normala de somn este in jur de 7 ore, nu 8, nici 6.

| laura23 a răspuns:

Inante de culcare fa-ti un ceai de tei si be-al cat poti tu de cald, o sa te relaxeze si o sa adormi. Sau daca nu, ea fervex de la farmacie -e un ceai pentru raceala, chiar daca are un gust cam aiurea. Insa nu exagera cu el, este foarte puternic. Eu cand il beiam, dupa 15 minute abia daca mai puteam tine ochii deschisi, nici nu mai puteam sa merg de somn.Inca o data :Sa nu bei prea mult, e pentru raceala nu pentru somn!

| shtephie a răspuns:

Somnul reprezinta un mijloc de neinlocuit pentru sistemul nervos, organismul suportand mai usor lipsa hranei decat a somnului. Pentru refacerea fortelor fizice si psihice trebuie sa respectam cele 8 ore de somn, caci in timpul noptii se relaxeaza intreaga musculatura contractata peste zi si se refac functiile organismului.

Astfel:

1. inainte sa adormi poti asculta o muzica linistitoare, citi o lectura placuta, sau poti bea o ceasca de lapte cald, indulcit cu miere, un ceai calmant de tei sau valeriana.

2. dupa ora 18 evita bauturile alcoolice, cafeaua, ceaiul tare.

3. joggingul nu se recomanda a fi efectuat seara, deoarece invioreaza organismul si goneste somnul.

4. o plimbare calma, odihnitoare, ajuta la pregatirea odihnei nocturne.

5. o temperatura moderata, o saltea tare, fara perna, o plapuma usoara dar calduroasa, sunt elemente care contribuie de asemenea la realizarea unui somn odihnitor.

6. nu trebuie din cauza insomniei sa intri in panica, sau in asteptarea somnului sa te gandesti la lucruri neplacute, negative, care sa ne creeze o stare de neliniste.

7. zgomotul monoton al picaturilor de ploaie are un efect somnifer extraordinar! Urmare acestor constatari, specialistii japonezi au construit un aparat cu semiconducturi care reda zgomotul ploii marunte.

Mai poti urma afatul acesta in timpul zilei cand te simti f obosita:
http://adprice.ro/cum-sa-obtin-un-somn-de-2-ore-in-15-minute/

| miriam0198 a răspuns:

Asa patesc si eu doar ca putin diferit... adorm la 2 si am scol la 1:30 cateodata aproape 2... nu stiu ce sa fac

| abyss12 a răspuns:

Ti s-a schimbat metabolismul, am auzit ca e o proteina care ti-l regleaza nu stiu cum se numeste...