| Nameless a întrebat:

E normal ca in fiecare seara sa adorm ff greu, in 30-40 min sau chiar si 1 ora? Desi mi-e somn si ma bag in pat nu reusesc sa adorm repede ci dimpotriva f f greu? Sa fie de vina ora la care ma culc de obicei - 11, 12, 1 noaptea-?
Cum as putea adormi mai usor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CodrutM a răspuns:

Ups... s-a postat de doua ori. Cititi celalalt mesaj happy

| CodrutM a răspuns:

Si eu aveam problema asta.
Pot fi mai multe cauze:

1. Nu dormi mai mult de 8-10 ore pe noapte. In vacanta ma culcam la ora 24 si ma trezeam pe la ora 14 iar seara dura o ora sa adorm pentru ca eram prea odihnit.

2. Nu te mai gandi la Maricica, Ionela si Corina, la ce ai facut in ziua respectiva, la ce vei face in ziua urmatoare sau la toate prostiile. Goleste-ti mintea.

3. Ai o tulburare usoara a somnului cauzata de alimentatie sau stress.

Eu am invatat autohipnoza, si ma pot introduce intr-o stare slaba de hipnoza, de semi-constienta in 5-10 minute, imi golesc complet mintea, imi relaxeaza toti muschii si dorm ca un bebelus.

PS: De unde expresia "a dormi ca un bebelus" avand in vedere ca bebelusii se trezesc din 2 in 2 ore? Cam ironic...

| ioska a răspuns:

Citeste vero doua ore seara sa vezi cum dormi.da nu benzi desenate

| AlicePotato a răspuns:

Cele mai bune ore de somn sunt 10 - 12
si mie mi-a luat greu, dar pe la 9; 30 ma bag in pat ca imi i-a 30 min sa adomrm. te sfatuiesc sa faci la fel.
P.S.=uite un bonus:bea lapte cu miere,cald, nu fierbinte, dar nici potrivit.; sau inainte de culcare date cu apa cald pe fata. somn usor kiss
funda?

| heartslow a răspuns:

Sa sti ca asa adorm si eu, nu e problema, eu imi mai fac ordine in ganduri inainte de a adormi si ma gandesc ca "Dumnezeu ma protejeaza " si asa reusesc sa adorm cu zambetul pe buze big grin funda?

| pokerface_9746 a răspuns:

Nu prea e ok. exista vreo problema care sa te framante? ca poate e stresul de vina. Ideal ar fi sa poti reusi sa adormi in jur de ora 22.00, pentru ca in intervalul 22.00-01.00 somnul e cel mai odihnitor. Incearca sa citesti o carte inainte de culcare, iti oboseste ochii si e mai ok, decat uitatul la tv sau calculator.Si eu ma confrunt cu problema asta.si singurul remediu e fost cititul.bafta!

| Andrei7520152 a răspuns:

Si eu aveam aceeasi chestie. Sigur vei fi mai obosit daca faci mai multa miscare in timpul zilei, sau daca lucri ceva. Sau a'i putea sa te trezesti mai devreme (pe la 8 sau 9 dimineata). Iti va trebui cateva zile pana sa te obisnui cu noul orar

| Stitch92 a răspuns:

Asa patesc si eu de la o vreme. Nu stiu ce o fi.

| Lukian a răspuns:

Si eu patesc la fel! Nu stiu care este cauza! Sunt curios daca raspunde cineva! big grin

| CristinaRadovici a răspuns:

Buna! nu e chiar asa, noi credem ca adormim ff greu dar nu ne dam seama cat de greu trece timpul. De obicei un om adoarme in 7-10 minute, unii doar cred ca adorm greu...dar nu e asabig grin

| cretuclaudiu a răspuns:

Bea un ceai de tei eu nu ma puteam sa ma culc si am baut ceaiu de tei si am dormit in max 10 sec. Osati fie defolos. Funda?

| Loreley a răspuns:

Perioada oarecum normala e 15-20 min; dar asta nu inseamna ca e ceva in neregula cu tine daca adormi asa greu, poate asa e obisnuit organismul. Incearca sa-ti faci un program (sa te culci si sa te trezesti la ore fixe) si apuca-te de un sport, o sa adormi mai usor daca esti frant/a de oboseala.