| mao14 a întrebat:

Hello ma poate ajuta cineva, de ceva vreme nu pot sa dorm noaptea si ma culc foarte tarziu. ce as putea face? Va rog sa imi dati un sfat. Sfatul care da roade primeste finda, celelalte vot :*

Răspuns Câştigător
| Teodora20 a răspuns:

Buna! Bea o cana de lapte cald. Laptele contine triptofan, un aminoacid care induce somnul. Daca nu iti place laptele, poti incerca sa consumi putin ton. Sau bea inainte de culcare un ceai cald (de musetel). Poti incerca sa faci si o baie calduta, care sa te relaxeze.O alta solutie pentru a putea sa dormi linistit si fara griji este sa faci cat mai mult sport in timpul zilei.Incearca sa reduci cat poti consumul alimentelor si bauturilor stimulante: cafea, cola, bauturi energizante, alcool, ciocolata sau alte alimente ce contin cofeina. Nu manca inainte de culcare. Ai grija ca inainte cu trei ore de a te baga in pat sa rezolvi totul din punctul de vedere al mancarii. Sper ca te-am ajutat!

6 răspunsuri:
| Foxylicious a răspuns:

Buna
Si eu la fel obisnuiam sa la culc pe la 8 sau 9 dimineata.Asta pana acum 2 zile, cand am hotarat sa ma chinui sa stau traza o noaptea intreaga si ziua care urmeaza si la 10 deja dormeam si asa am intrat in ciclul normal al somnului

| irinnnnnaaaaaa a răspuns:

Heei.Te inteleghappy si eu la fel.Pai bei cafea/nes ceva? daca daa:* atunci numai beaa seara:p, ca asa faceam si eu beam nesbig grin si nu puteam sa adorm deloc. uite azi n`am mai baut nes si mie putin somnbig grin.Alta variantathinking,ori sa faci baiebig grin si imediat te apuca somnulbig grin sau sa faci ceva in timpul zilei,adica sa obosesti, si ai sa vezi cand te pui in pat, deja in secunda 2 ai si adormitbig grin.
Noapte buna!big grin

| Cici_6929 a răspuns:

Pai si eu ma culc pe la 3-4

| xqDemiiLovato a răspuns:

Pai in loc sa stai p mess toata noaptea [sau cine stie ce faci ] te bagi la nani devreme da daca toata ziua stai degeaba nu ai cum sa dormi

| miradoniz a răspuns:

Bea puțin lapte cald înainte sa mergi la culcare și odată în pat, gândește-te numai la lucruri frumoase -dacă nu dormi, măcar sa petreci ceva timp agreabilhee hee

| pycolyno a răspuns:

Frate am avut aceeasi problema! (pana ieri )
i-am zis tatalui si mi-a zis sa ma kulk cand imi e somn!
m`a luat somnu` pe la 2 noaptea si kan s`a dus la servici la 5 dimineata m`a trezit si a, stat treaz apoi seara la 10 eram in lumea viselor, si corpu se dezobisnuieste:d
fundita?