| newaccountbye a întrebat:

Hello, prieteni de pe TPU! Vreau sa ma confesez vouă astăzi, deoarece am niște gânduri și vreau părerea voastră despre asta.
Deci, sunt adolescenta și am 15 ani. In jurul meu văd o mulțime de fete ca mine care au relații, fie cu băieți mai mari, fie de vârsta lor. Eu pana la vârsta asta, nu am avut "iubiți" și nici nu mi-am dorit, nici măcar primul sărut și de vorbit cu băieți,maxim colegii de clasa sau altfel de persoane cu care ma aflam in aceeași colectiv. Vreau sa zic ca mi se par jocuri de copii aceste așa zise "relații" și mă scârbesc într-un fel. Mi se pare atât de aiurea sa văd adolescenți de vârsta mea împreuna, adică efectiv doi copii fără minte care habar nu au ce va fi pe viitor și mai au și unele gesturi "intime" sa zic așa. Nu pot explica întru totul exact ce simt când ii văd, dar îmi dau o stare de greață, văd doar doi copii care habar nu au ce înseamnă viata și stau "bot in bot".
Poate ca lucrurile de genul sunt normale și ca sunt eu in urma, dar sunt destul de open mind și nu le comunic cuplurilor ce gândesc eu, vreau doar sa va întreb pe voi ce părere aveți despre gândurile mele.
Efectiv mi se pare extrem de drăguț sa ai un cel mai bun prieten, dacă vrei neaparat o companie masculină, dar relațiile de la vârsta asta, mai ales ca majoritatea se ascund de părinți, mi se par doar o irosire de timp și o joaca.
Voi ce ziceți?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.
,,Vreau sa zic ca mi se par jocuri de copii aceste așa zise "relații" și mă scârbesc într-un fel.Mi se pare atât de aiurea sa văd adolescenți de vârsta mea împreuna, adică efectiv doi copii fără minte care habar nu au ce va fi pe viitor''

Felicitari, gandesti mai matur decat 90% din adolescenti.Keep going.Te vei plictisi oricum de relatii mai incolo. E funny cum s-a tot propagat ideea asta in mintea colectiva, ca la adolescenta relatiile si sexul sunt cele mai tari si ca sa ii imiti pe adulti e foarte fain, ca apoi sa vii sa pui intrebari pe TPU, desigur, daca exista vreun risc de sarcina etc. laughing E jale.

| newaccountbye explică (pentru dullcat):

Multumesc mult! M-am gândit sa pun aici întrebarea, ca dacă le spun asta celor de vârsta mea, ma iau in ras și îmi spun ca am gândire veche. Sigur și aici mai sunt adolescenți care m-ar eticheta ca o cine știe ce creatura urâta pe care nu o place nimeni, dar ii asigur ca îmi dedic mult timp aspectului meu si eu aleg sa nu am iubiți. Sincera sa fiu, nu mi se pare deloc ca am o gândire veche, doar văd ce se întâmpla in jurul meu. Sunt atât de multe persoane importante in viata mea care merita timpul meu, nu vreau sa imit adulții, cum ați spus dvs.

| dullcat a răspuns (pentru newaccountbye):

Stai linistita ca nu numai adolescentii au gandirea asta jalnica.Este cineva specific pe aici(adult trecut de jumatea vietii) care adora sa injoseasca fetele/femeile, sa presupuna cum arata in functie de cateva randuri etc. Wait for him, acusi apare.laughing)

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sunteti intr-adevar foarte mici, sa va jucati de-a iubeala si de-a sexul, la anisorii astia.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai inteles nimic din ce am scris, se pare...
Sunt de acord cu educatia sexuala in scoala, ca-i ultra necesara sa-i educam pe copii, dar nu sunt de acord cu sexul la varste atat de mici.

| VoidEternal a răspuns:

Este fix opusul la open minded felul in care gandesti tu.

O fi bine, o fi rau, nu sunt eu in masura sa judec. Dar nu ar trebui sa o faci nici tu. Sa ii judeci pe ceilalti, I mean. Nu asta face o persoana open minded, dimpotriva.

| newaccountbye explică (pentru VoidEternal):

Nu judec pe nimeni, am specificat clar ca doar vreau părerea voastră.

| VoidEternal a răspuns (pentru newaccountbye):

"Mi se pare atât de aiurea sa văd adolescenți de vârsta mea împreuna, adică efectiv doi copii fără minte care habar nu au ce va fi pe viitor și mai au și unele gesturi "intime" sa zic așa."

Asta nu inseamna ca judeci? You could have fooled me...

| VoidEternal a răspuns (pentru newaccountbye):

Repet, nu zic ca nu ai dreptate. Intr-adevar la 15 ani relatiile nu dureaza pe termen lung decat in cazuri exceptionale, si adolescentii sunt oricum, numai maturi nu. Asta inseamna ca nu ai nimic de invatat de la o "relatie" la varsta asta, sau la orice varsta in general (exceptand desigur cele mai mici)? Nu. Dimpotriva. Iar genul asta de gandire si judecata, (fie ca recunosti, fie ca nu) are tendinta sa se accentueze in timp si ajungi sa dai in extreme. Deschide ochii si uita-te in jurul tau la cati adulti de peste 25-30 sunt impotenti din punct de vedere social. Si cata singuratate gasesti cam oriunde te uiti.

Concluzia ar fi... Keep an open mind happy Dar pe bune, nu asa cum iti imaginezi ca o faci acum.

| newaccountbye explică (pentru VoidEternal):

ESTE DOAR PĂREREA MEA. FIECARE SA FACĂ CE VREA, EU SPUN DOAR CE CRED DESPRE ACESTE RELAȚII DE LA VÂRSTA ASTA.
Crezi ca sunt atât de închisă la minte încât sa ma duc la ei sa le spun ce gândesc eu când ii văd ca sa ii judec in fata?

| VoidEternal a răspuns (pentru newaccountbye):

Oh, sweet summer child...

Crezi ca daca nu le zici in fata nu ii judeci? A judeca inseamna a condamna actiunile altora. Ca o faci in fata lor sau nu, ca zici si altora ce simti tu in legatura cu ei, sau ca tii doar pentru tine, totul e absolut irelevant, tot ca ii judeci se cheama.

| dullcat a răspuns (pentru VoidEternal):

,,Deschide ochii si uita-te in jurul tau la cati adulti de peste 25-30 sunt impotenti din punct de vedere social.''
Este o diferenta enorma intre abilitati sociale si abilitati romantice.Toti socializam intre noi, dar asta nu inseamna ca ne cuplam toti intre noi.Nu te cuplezi cu parintii, cu familia, cu vecinii, cu toti prietenii si colegii de scoala/lucru, cu strainii de pe strada etc.Si totusi socializezi cu ei zilnic.Deci e eronat sa spui ca cineva va ajunge inapt din punct de vedere social pentru ca nu a avut relatii in adolescenta.

| VoidEternal a răspuns (pentru dullcat):

Potato, patato. Nu ne legam de forma si ignoram fondul? Ce zici tu e cumva besides the main point pentru ce voiam eu sa coumunic. Faptul ca nu reusesti sa creezi o comuniune cu un alt individ, membru al societatii din care faci parte, reprezinta o fata distincta a aceleiasi monede. Deci nu consider gresit sa incadrez aspectul asta tot sub umbrela lipsei de abilitati sociale, (atata timp cat nu vorbim despre probleme de tip psihic, de genul celor care au nevoie de diagnostic).

Si in plus, nu am spus ca va ajunge inapta pentru ca nu are relatii din varsta adolescentei, i-am spus sa nu ii judece pe cei pe care o fac, de asta am comentat de fapt si pentru ca mi s-a parut ironic ca asta i se pare ei a fi "open mindedness".

La 35 de ani vad in jurul meu extrem de multi tineri de varste apropriate cu a mea cu probleme, oameni cu tot felul de calitati, inclusiv la mine in familie si mi se pare teribil de trist cand ii vad cat sufera de singuratate. Nu-mi spune ca o oarecare experienta de la o varsta mai mica nu le-ar fi fost de folos. Asa cum zicea cineva mai sus, nu trebuie sa fie vorba de relatii sexuale la varsta asta, este vorba de a avea o experienta hands-on despre ce inseamna dinamica interumana si de a invata ceva din asta.

| VoidEternal a răspuns:

Keep walking, dipshit.

| newaccountbye explică (pentru VoidEternal):

Dacă o dam pe engleza, atunci
it can be seen that we have contradictory opinions, so you are free to keep going happy

| VoidEternal a răspuns (pentru newaccountbye):

Replica aia nu era pentru tine. Era un reply pentru domnul care s-a băgat în seamă, sistemulxxwhatever.

| sammie a răspuns:

După părerea mea, ei o să aibă mai multă experiență decât tine, iar când ție îți va veni momentul de așa zisa " prima relație " va trebui să le ceri sfaturi prietenilor tăi care au avut 5 relații peste tine.
Da, poate asta e părerea ta de acum dar o să vezi cât de greu îți va fi pe viitor fără să știi cum merge o relație și cum e să fii în una.
Iar acum de relațiile cu sex la vârsta asta sunt deja penibile și cum spuneai tu, scârboase. Dar așa un pupic, o îmbrățișare, să vă țineți de mână și să mergeți la suc și la înghețată merge. Dar să nu ajungem la cazuri extreme în care este vorba de sex.

| literallythesamebruh a răspuns:

Salut! Sunt de acord cu tine, și îmi este ușor să spun asta având în vedere că am trăit astfel de experiențe. Sincer, toate, dar toate, nu exclud nici măcar una, au fost o pierdere de timp pentru mine. Eram un copil prost, care punea suflet și credea că o relație de la acea vârstă înseamnă totul. Acest lucru m-a determinat să îmi ofer aproape tot timpul meu acestor persoane, și îmi pare rău că am făcut asta. Poate aș fi putut ieși cu prietenii mei care, spre deosebire de aceste persoane cu care am avut o relație, nu m-au lăsat și încă îmi sunt alaturi. Puteam sta cu familia, pentru că nu-mi vedeam părinții prea des, însă făceam "sacrificii" pentru ea. Nu spun acum că nu merită experimentat acest lucru și că este neapărat ceva foarte rău, spun doar că în această etapă a vieții îți poți găsi ocupații mult mai utile, care te pot ajuta pe viitor. Nu este bine nici măcar să pui suflet, deoarece ajungi să rămâi doar cu un sentiment oribil de dezamăgire.

| Miruna333 a răspuns:

Nu esti deloc open-minded. Daca te scarbesc aceste lucruri, acest lucru spune mai mult despre tine, nu despre ei.
Parerile tale sunt foarte aspre. Lucreaza la tine si incearca sa nu iti mai pese atat de mult de treaba altora.

| MrNuggets a răspuns (pentru Miruna333):

Mi-ai dat eronat SI nefolositor

| Miruna333 a răspuns (pentru MrNuggets):

Meriti cu ultimul argument adus

| MrNuggets a răspuns (pentru Miruna333):

Pai SI tu nu AI spus exact același LUCRU? Ca nu E open minded

| Miruna333 a răspuns (pentru MrNuggets):

,,Daca ai relatii sub 18 ani esti cam panarama, sincer''

| MrNuggets a răspuns (pentru Miruna333):

Exact asta am spus SI EU

| Sistemulxxl a răspuns:

Ai mare dreptate dar...vor aparea bunii cretinoizi care vor spune ca esti eventual ....comunista.

| newaccountbye explică:

Același colectiv*, m-a corectat tastatura!

| MrNuggets a răspuns:

1. Esti o copila la 15 ani
2. Nu pari open Kinder
3. Daca ai relatii sub 18 ani esti cam panarama, sincer

| mariamarin2006 a răspuns:

Nu știu ce să zic, dar fiecare cu ideile lui...