| anonim_4396 a întrebat:

Hello,

Sunt clasa a IX-a, la un liceu din Capitală, pe profil de mate-info. Anyhow, nu contează acest aspect. Vreau să vă zic despre o problemă de-a mea care mă macină și căreia vreau să-i găsesc rezolvare.

Știți prea bine că liceul vine cu alte emoții, alte trăiri, dar și alt colectiv. Până să ajung la liceu, aveam un coleg foarte bun prieten încă din clasa a VI-a cu care, deși ne era imposibil să ne vedem în afara școlii pentru că locuiam în zone diferite, mă sunam aproape zilnic pe video call și făceam împreună absolut tot ceea ce se putea; râdeam, glumeam, cântam, dansam, ne uitam la filme. Ne-am împărtășit secretele, ne-am dezvăluit până și cele mai personale lucruri, ne-am ajutat, ne-am certat, ne-am împăcat, am fost și cred că suntem, probabil, cei mai buni prieteni în continuare, chiar dacă simt o distanțare. Când am ajuns la liceu, însă, s-a împrietenit cu altcineva din clasa mea și de mine a uitat complet. M-am simțit ca o cârpă de care s-a folosit și acum a aruncat-o. Nu m-a deranjat faptul că a avut posibilitatea să cunoască persoane noi, dar m-a deranjat că a început să-i spună persoanei respective, cea cu care abia s-a împrietenit, lucrurile initime despre mine pe care i le împărtășisem. Prietenul meu bun a dat dovadă și de falsitate, totodată, în condițiile în care acum este trup și suflet pentru noua persoană pe care a cunoscut-o și pe care, înainte s-o cunoască, a criticat-o la mine din toate punctele de vedere posibile și imposibile.

Revenind, nu mă afectează absolut deloc apariția unei noi persoane în viața prietenului meu cu care mă înțelegeam atât de bine. Pentru că țin la el și pentru că a reprezentat pentru mine o persoană importantă în viața mea, îi ofer această libertate, așa cum și eu am alți prieteni. Ceea ce m-a deranjat enorm de mult, în schimb, este că m-a bârfit, la propriu, persoanei respective. Și m-am simțit trădat, extrem de trădat și călcat în picioare, pentru că i-am oferit toată încrederea mea unei persoane atât de mult timp.

Deși încă mai vorbim, dar rar, vreau să-i blochez orice cale de acces în privința mea. Nu vreau să fie ceva brusc și să doară. Vreau ca drumurile noastre să se despartă în timp, amiabil și drăguț, pentru că nu am nevoie de persoane trădătoare, care să-mi câștige cu greu încrederea timp de patru ani și să o dezvăluie în cinci minute altei persoane cu care abia s-a cunoscut de câteva luni. Și să mă bârfească. Și să își schimbe atitudinea față de mine brusc, în cel mai rece mod. Și să pară că sunt o persoană cu care a stat doar pentru anumite avantaje. Și să am rețineri față de noii mei colegi din clasă, știind că prietenul meu vechi le-a spus lucruri personale despre mine.

Vă sunt recunoscător! Aștept părerile voastre.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și? Acum ai aflat ceva în plus despre viață, care este altceva decât video call.

| JustMarioAnghel a răspuns (pentru sadrian46):

În primul rând, nu am nevoie de răspunsuri comuniste. În al doilea rând, totul nu se rezuma la un video call pe whatsapp. Majoritatea timpului îl petreceam față-n față. Poate au mai folsit alții în situația mea, de vârsta mea, și aștept răspunsul lor. Mulțumesc!