| xXCarolinaXx a întrebat:

Hello TPU
am 14 ani sunt o fire slaba am 42kg si nu mi-a venit inca ciclu.Toate fetele din clasa sunt dezvoltate si au ciclu. Obiectez ca am o secretie vaginala foarte abundenta si par bubian si in zona axilei, dar inca nu sunt prea dezvoltati sanii.Credeti ca mai am mult de asteptat pana cand imi vine ciclu?
am si dureri de stomac si dureri de spate obosita, stari de nervi.etc

Răspuns Câştigător
| PinkkRosee a răspuns:

Cred ca esti prea stresata, de aceea nu-ti mai vine.Lasa totul sa treaca de la sine.Nu toate fetele(sunt si eu fata) se dezvolta in acelasi ritm, deci, fiecare este unica.--Daca sunt aproximativ 2 ani de cand ai aceasta secretie vaginala,inseamna ca ciclul va aparea in curand.--Nu e o stare de ingrijorare, incearca sa nu te mai gandesti la asta, nu-ti face bine...*Sper ca te-am ajutat*... fundisa?winking

1 răspuns:
| Alesia27 a răspuns:

Eu iti recomand sa te duci la ginecolog, dar poti sa mai astepti putin. Fiecare fata se dezvolta in ritmul ei, dar ceea ce imi spui tu aici e destul de ciudat. Eu am 12 ani si nici mie nu mi-a venit, desi sunt destul de dezvoltata. Dar verifica sa nu ai probleme de sanatate cum ar fi infectiile in zona pubiana sau sa nu cumva sa fii racita. In aceste situatii pot aparea complicatii.
Sper ca ti-am fost de ajutor, dar nu uita ca cel mai bun sfat tot ginecologul ti-l da. :-)