| AnaXD a întrebat:

Dau FUNDA! Mi-a venit ciclu anul trecut in vara si de atunci am avut ciclu in fiecare luna si in vreo 3-4 luni mi-a venit de doua ori pe luna si abundent ...am niste dureri du burta groaznice si de spate. Sunt o fire mai supla ca sa spun asa. Ce as putea sa am? ma ingrijoreaza fazele astea de 2 ori pe luna. Obiectez ca nu am intretinut relatii sexuale. Orice sfat e bine primit.

Multumesc anticipat :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Incearca un tratament cu ceai de coada soricelului, trebuie sa bei o cana dimineata inainte de masa, timp de o luna. Daca vezi ca iti face bine, atunci mai repeta tratamentul la 3-4 luni.
Apoi, ai grija la dieta si la programul de somn. Daca nu dormi suficient in zilele dinainte de menstruatie (pierzi vremea prin discoteci, etc.) atunci oboseala isi spune cuvantul si te simti mult mai rau. Si alimentele au o influenta asupra sanatatii, inclusiv in probleme mai delicate ca cea pe care o ai.

| kscorpio a răspuns:

Tot ce ai spus pana acum ar trebui sa spui unui ginecolog. Ar trebui sa incerci cu niste ceaiuru de reglare a ciclului. Intrebi la farmacie. Si mai sunt niste picaturi si pastile din plante are se numesc Menstrofit. Sunt pentru reglarea ciclului. Astea poti sa le iei fara recomandare ca sunt din plante si nu iti fac rau. Dar sa nu ai si altceva poate niste chisturi mai bine du-te la doctor, dar pana atunci ia menstrofit si bea ceai traista ciobanului si coada soricelului. E foarte bun contra hemoragiilor, curgerilor abundente si reglarea ciclului.

| elenuyzy a răspuns:

Cred ca este din cauza ca nu s-a reglat inca menstruatia. sunt fete care au avut o data apoi 3-4 luni nu, si tot asa, sau care au de 2 ori pe luna. si daca iti vine pe 1 si apoi pe 29-30 e normal, pentru ca ciclul vine la 28-29 de zile. si sa stii ca cam asa e la inceput, abundent.eu am avut cam aceleasi probleme. ma durea tare spatele, dar eu am avut si niste probleme cu rinichii.m-am dus la o doamna doctor pentru o ecografie si mi-a spus ca pentru acea abundenta ar trebui sa iau zece zile calciu+magneziu in fiecare luna, pentru ca pierdeam mult calciu si puteam sa fac anemie.ar trebui sa mergi totusi la un medic ginecolog