| Four a întrebat:

Hello TPU,am si eu o mica problema... de la o vreme am inceput sa gandesc negativ, ca sa se intample pozitiv....gen daca trebuie sa primesc o carte in mintea mea imi imaginez ca nu o voi primi, si o primesc... dar daca imi imaginez ca o primesc,in realitate nu o ma iprimesc... stiu, suna cam ciudat, dar e adevarat....credeti ca am ceva,adica dece mi se intaMpla fix invers? Si nu,nu este doar o simpla coincidenta, fiind ca asa mi se intampla mereu
App. V-as ruga sa nu mai comentati daca aveti de gand sa faceti misto sau daca nu ma credeti!

Răspuns Câştigător
| BabyDollFaux a răspuns:

Hmm pai eu stiam de "legea atractiei" care se presupune ca atunci cand iti doresti ceva cu adevarat, se intampla. In ce sens te gandesti negativ? Fiindca poate in mintea ta te gandesti "Oh doamne, nu voi primi cartea" dar in sinea ta, in subconstient, sa iti doresti mult cartea, si asa o primesti. De exemplu, dupa un test, multi oameni is fac griji ca vor lua nota mica, dar astea sunt doar ganduri inutile, fiindca, in sinea lor, isi doresc cu adevarat o nota de trecere, si o primesc. Ma gandesc ca ceea emani, sau subconstientul tau este mai puternic decat niste simple ganduri care iti trec prin minte.Nu stiu daca am explicat bine ceea ce vreau sa spun. E un subiect putin complicat. Eventual poti sa incerci sa citesti mai multe despre subiectul asa :

http://esoterism.ro/ro/legevibr.php

http://www.secretulsuccesului.com/cele-7-legi-universale/

http://thespiritscience.net/2015/08/20/how-the-law-of-attraction-works/

5 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

E doar mintea ta. Asta nu inseamna ca trebuie sa gandesti mereu negativ ca sa poti obtine ceva. Intr-un fel e bine pentru ca daca ai impresia primesti ce vrei si nu se intampla tinzi sa fii dezamagit dupa. Nu ti se intampla nimic, doar gandesti, obisnuieste-te, toti o facem.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Inteleg. Pentru inceput trebuie sa realizezi ca acestea sunt doar momente. In realitate totul este bine. Uita negativismele.

| OldSoul a răspuns:

Si totusi... Inca nu ai castigat la lotto.

Cel mai probabil sunt doar coincidente.
Coincidente stranii dar coincidente, de exemplu eu in fiecare zi ma uit la ceas si tot surprind ore gen 16:16.

Acum cine stie, ar trebui sa maresti miza, adic sa incerci cu lucruri mai imprevizibile, de exemplu te gandesti ca nu o sa gasesti un telefon pe strada, daca-l gasesti atunci chiar s-ar putea sa ai un "talent", dar cel mai probabil nu, cel mai probabil doar subconstientul tau te face sa crezi asta.

| lovecats123 a răspuns:

Eu te inteleg! Si eu fac asa...adica nu vreau sa am asteptari prea mari de la anumite lucruri pentru ca daca ceva nu merge bine, nu vreau sa fiu dezamagita.In schimb daca nu am asteptari prea mari, fiecare lucruvmai bun intamplat ma face sa fiu mai fericita...

| Four explică:

Multmuesc tuturor pentru raspunsuri, dar Zukest,:a inceput si eu am crezut ca sunt doar niste ssimple coincidente, dar pur si simplu am vazut ca nu este asa dupa ce am "trait" mai multe momente... doar oricum va multumesc