| Melania3783929 a întrebat:

Hello, TPU! Ma numesc Melania si am 14 ani, iar problema mea e una ciudata,
Provin dintr-o familie modesta, tata despartit de mama, si stau intr-o garsoniera nu foarte spatioasa, problema mea este faptul ca mereu mi-am dorit sa fiu bogata si sa am influenta, cred ca ma intelegeti... faza e ca vreau sa cresc. sa am bani si sa imi fac un viitor, ca adolescenta nimeni nu ma prea intelege... vreau sa fiu adult, si sa imi pot face viata, vreau sa dau la drept si sa devin procuror, e foarte greu. stiu asta, dar chiar imi doresc, si nimeni nu ma incurajeaza. simt ca nu am pe nimeni si asta cam doare
Va rog sa ma ajutati cu vreun sfat si nu imi spuneti ca asa e adolescenta, fiindca nu orice adolescent isi doreste un viitor...
multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca te gândești la viitor,dar e bine să fii echilibrată legat de bogății. Banii nu aduc fericirea, sunt lucruri mult mai importante care te ajuta sa fii fericita în viata. De exemplu, să te înțelegi bine cu familia, spiritualitatea, să fii echilibrată în toate.

| aXy99 a răspuns:

Cu multa vointa, perseverenta si putin noroc vei reusi happy
Avem un vis asemanator. Si eu am dat la drept, desi nu m-a sustinut nimeni, si am reusit sa intru la buget. Iti voi spune cum va evolua totul daca ai rabdare. (cativa ani laughing )
PS: Nicio facultate nu iti asigura un loc de munca sigur si bine remunerat.

| Melania3783929 explică (pentru aXy99):

Stiu, dar nu suport sa vad ca sunt atat de jos, d-asta vreau sa cresc cat mai repede.

| Nemessys a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=cEE18dzMpUU&t=4s
Cred ca asta te poate ajuta. Mai sunt si alte video-uri pe canal si te uiti la care doresti. Si omul ala cand a fost mic, dorea sa ajunga antreprenor si aparent nimeni nu l-a ajutat sau sustinut, dar totusi a ajuns ce si-a dorit. Poti lua si legatura cu el pe Facebook :D.