| 2Names a întrebat:

Hello TPU.
Trebuie sa imi fac buletinul.De ce acte am nevoie?
Dau funda happy

3 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

1. Cererea tip - vei gasi la sediul oficiului de evidenta a populatiei unde vei depune si celelate acte.
2. Certificat de nastere - Trebuie sa ai pregatita o copie dar sa ai la tine si originalul.
3. Timbrul fiscal de 1 leu - Nu il vei putea cumpara acolo unde vei depune actele. Il poti cumpara in schimb de la orice oficiu postal.
4. Taxa pentru eliberarea cartii de identitate – 7 lei.

Mai ai nevoie de actul de identitate al unuia din parinti, al tutorelui sau al reprezentantului legal cu care se face dovada domiciliului. De fapt, minorul va trebui sa fie insotit de unul dintre parinti sau, dupa caz, de reprezentantul sau legal. Daca parintii au domicilii diferite (cel putin in buletin) cererea pentru eliberarea actului de identitate se semneaza de parintele la care minorul are sau va avea domiciliul in noua sa carte de identitate.

http://adprice.ro/cum-sa-iti-faci-un-buletin-nou-si-ce-acte-sunt-necesare/

| positivity a răspuns:

Obținerea CI la împlinirea vârstei de 14 ani:
- cererea pentru eliberarea actului de identitate, semnată atât de minor, cât şi de părinte/reprezentant legal;
- certificatul de naștere, original şi copie;
- actul de identitate al unuia dintre părinți sau al reprezentantului legal;
- documentul cu care părintele/ reprezentantul legal face dovadă adresei de domiciliu, original și copie;
- certificatul de căsătorie al părinților sau, după caz, hotărârea judecătorească, definitivă și irevocabilă, în cazul în care părinții sunt divorțați, original și copie;
- chitanța reprezentând contravaloarea cărții de identitate - 7 lei;
- timbru fiscal sau chitanță reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 4 lei.
Sursa: http://www.somara.ro/index.php/actepersonale/ci
Sărbători fericite!