| VivianaVivi a întrebat:

Hello! Vreau sa va pun o intrebare. Este atat de grav daca sunt o fire careia nu ii place sa umble prin cluburi noaptea, sa bea si sa fumeze? Am multi si prieteni, imi place sa imi petrec timpul cu ei, dar cand acestia ies in club, pur si simplu prefer sa raman acasa, sa citesc o carte sau sa vad un film. Ideea este ca le-am explicat ca nu ma simt in largul meu la baluri sau pe unde mai umbla ei noaptea, dar ei continua sa incerce sa ma faca sa imi schimb parerea. Cum as putea sa ii mai refuz frumos? Mentionez ca nu vreau sa imi schimb anturajul, ii cunosc pe toti de 10 ani si imi place sa imi petrec timpul cu ei, ii iubesc, dar pur si simplu nu ma simt eu in cluburi. Help? Ar trebui sa imi schimb eu atitudiea sau sa ii fac sa accepte?

7 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Ai incercat macar odata sa accepti oferta? totul are un inceput. nu este rau deloc ca preferi sa stai acas sa citesti, adevarul cred ca trebuie spus mereu orice s-ar intampla

| RainmakerX a răspuns:

Hey! Nu, nu este nimic grav in asta insa prietenii tai s-ar putea sa se simta ciudat daca nu esti si tu cu ei...

Este in regula sa citesti sau sa te uiti la un film, este chiar foarte bine insa incearca sa-i insotesti de cateva ori... cine stie, poate o sa-ti placa? Nici mie nu imi placeau mai multe lucruri, pur si simplu nu ma simteam eu cand le faceam, insa am descoperit ca atunci cand le faceam impreuna cu prietenii lucrurile acelea erau complet altfel decat atunci cand le faceam de unul singur. Ne distram, radeam...intelegi tu.
Eu unul zic sa le dai o sansa, sa mergi si tu de mai multe ori pana iti faci o impresie. Dupa le explici frumos daca nu mai vrei sa vii cu ei...o sa te inteleaga intrucat acesti prieteni par sa tina la tine. Ei se simt prost fara tine, vor sa fiti cu totii, se vede clar asta din faptul ca incearca din rasputeri sa-ti schimbe parerea despre cluburi.
Nu este nevoie sa-ti schimbi anturajul.
Le poti spune frumos "Sincer, imi pare rau dar pur si simplu nu ma simt in largul meu in club." Eu unul cred ca o sa inteleaga. O prietenie ce a durat 10 ani nu se destrama din atata lucru.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa-i faci sa accepte, findca nu trebuie sa te schimbi, asta esti tu si nu este un lucru grav, Doamne fereste! Mai repede la ei ar fi decat la tine, in cluburi se pot intampla destule lucruri urate, pe cand statul acasa, e mai sanatos! happy Fa ceea ce simti intotdeauna si spune-le verde in fata asta, e problema lor daca nu accepta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost macar o data cu ei in club?
Daca nu, ai putea accepta o data, iar apoi, ii rogi sa nu mai insiste pe aceasta tema, sa accepte ca nu vrei sa iesi in club. Trebuie sa iti respecte decizia, daca iti sunt cu adevarat prieteni.
Nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni, poti iesi cu ei ziua pe unde vreti, nu esti obligata sa mergi noaptea cu ei in club, daca tu nu vrei asta.happy

| Kenya a răspuns:

Nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni. Fa lucruri care te fac sa te simti in largul tau.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Nu incerca sa te schimbi pentru nimeni. Fa ceea ce iti place, daca asa te simti tu bine, asta e tot ce conteaza. laughing

| OohAnamaria a răspuns:

Ar trebui sa ii faci sa te accepte asa cum esti.Gusturile nu se discuta si fiecare om are felul lui de-a fi