| dip4dip a întrebat:

Help me, sunt foarte agitata..in clasa a-6-a,dintr-o copilarie mi-a fost scazuta nota la purtare la 7 pe un semestru(parca as fi omorat pe cineva,asa de urat suna,si nu am facut altceva decat sa sar pe geam,la sfarsitul orelor impreuna cu niste colegi-si clasa o aveam la parter-dar profesoara care a cerut scaderea notei la purtare e cam batrana si nu cred ca mai gandeste logic...) si pe an am media 8, 50..acum sunt in clasa a-8-a si as vrea sa intru la liceul pedagogic sau la Unirea(din Brasov). pentru ca medie am..imi va afecta media la purtare admiterea la aceste licee?
P.S-as vrea raspunsuri serioase...sunt foarte agitata si nu vreau raspunsuri care sa ma deruteze...
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| BlackDarkAngel a răspuns:

Buna! Chestii din astea si eu fac, cea mai,, cuminte" fata din clasa. In prezent sunt in a 6 a si nu am intampinat asemenea probleme. Ai auzit ca mediile din clasele gimnaziale 5-8 nu mai conteaza decat 25 la suta pentru admiterea la licee? Axeaza-te pe examenele finale de evaluare, alea mai nou se puncteaza 75 la suta. Deci nu te agita ca nu are rost! S-a produs aceasta schimbare in sistemul educational fiindca majoritatea au note si medii pe ochi frumosi in clasele din gimnaziu iar la examene sunt praf.
Succes!