| anonim_4396 a întrebat:

Helpsad, nici nu stiu cum reusesc sa apar uneori cu zambetul pe buze cand ma gandesc la situatia de acasa... Tata e toata ziua plecat(in diferite locuri, numai acasa nu), mama pe langa faptul ca munceste si are grija de noi se ocupa si de toata casa ...fratele meu e in clasa I si necesita atentie dar mai mereu tipa toti la el din cauza nervilor si a stresului.Mama intotdeauna mi se plange ca ea face totul, cand e nervoasa isi varsa nervii tot pe mine iar tata se ia de mine cu orice ocazie facandu mi tot felul de reprosuri.Fratele meu e nevoit sa suporte zilnic certuri, reprosuri si tipete.In casa e intotdeauna o atmosfera tensionata si simt ca toate cad in capul meu.sadO inteleg pe mama, ca ii e greu dar pur si simplu nu mai pot, am ajuns sa fiu persoana pe care isi varsa toti nervii si frustrarile si pe langa asta mi se fac si reprosuri pana ce ma simt oaia neagra a familiei. Cel mai rau e ca cei din jurul meu, adica prietenii, au o viata echilibrata, mai mereu sunt happy iar eu nu pot discuta cu nimeni.Intotdeauna prietenii au cunoscut doar partile bune in privinta mea nestiind ca prefer sa ma incui in camera decat sa dau ochii cu parintii. uneori simt ca nu mai suport, ca nu mai am unde sa tin atatea in mine.sunt inconjurata de atatea persoane dar nimeni nu ma poate asculta.Nu pot schimba nimic in comportamentul parintilor mei dar ma omoara singuratatea si zambetele care de cele mai multe ori sunt false.straight face

Răspuns Câştigător
| clarobscur a răspuns:

Incearca s-o ajuti pe mama ta cum poti. De exemplu, spune-i ca in fiecare zi, timp de doua ore o ajuti la treburile casei sau la sfarsit de saptamana. Astfel nu va mai fi asa stresata nici ea, va veti putea apropia mai mult si in timp ii poti spune despre tensiunea pe care o simti din partea familiei. Rezerva-ti timp si pentru fratiorul tau, ajuta-l la scoala, fii rabdatoare cu el, e inca mic si necesita atentie. Si mama mea facea la fel, mi se plangea mie de tot ce o durea, deoarece eu o ascultam si eram alaturi de ea. Probabil acesta este motivul pentru care si mama ta face asta. Simte nevoia sa se elibereze si gaseste in tine un sprijin. Propune-le parintilor ca duminica sa iesiti la plimbare toata familia, sa va dedicati o zi odihnei si familiei. Cat despre ceilalti care sunt tot timpul happy...fiecare dintre noi are probleme, dar nu toti ne manifestam la fel. Chiar tu ai zis ca prietenii tai au cunoscut doar partile tale bune. Poate si tu cunosti doar o parte din viata lor. Nimeni nu este perfect si nimeni nu duce o viata perfecta. Iar cei care nu au probleme, cauta motive si tot gasesc din ce sa si le faca. Bafta!

3 răspunsuri:
| diana2235 a răspuns:

O sa incerc sa fac ceva.multumesc!

| L i T h i U m < 3 a răspuns:

De ce nu incerci sa vorbesti cu ei? sa le explici intr-o zi ca ar trebui sa aiba mai multa grija de voi si, chiar daca sunt ocupati cu serviciul sa se mai duca in parc cu voi sau pe la film sau orice i-ar putea distrage de la pb... ei nu vor sa-ti faca rau. dar nu-si dau seama ca te ranesc pe tine, dar si pe fratele tau.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa te gandesti ca ani astia de copilarie trec repede si nu are rost sa ti amarasti pe chestia asta si sa te bucuri.Incerca sa faci tot posibilul sa nu te mai gandesti si sa fi nepasatoare sau incerca sa le zici si tu de ce tot timpul zbiara pe tine si de ce tu esti oaia neagra a familiei.Incearca sa te descarci la fratele tau si el la tine.Mult succes.