| ImVector a întrebat:

Hey, am o intrebare, sunt la scoala si cica o sa am nota scazuta la purtare. In primul rand, daca am nota 9 la purtare in scoala - liceu, mai pot intra la facultate? asta este prima oara, si in al doilea rand mi se poate scadea nota la purtare pentru ca am"chiulit"? practic asta s-a intamplat:
Am facut tampenii n-a, am luat crucea de pe perete laughing, i-am dat lu unu cu mingea in cap, ma rog. chestii in gluma. A zis ca o sa-mi scada 3 puncte la purtare ( bine am auzit ca eram in baie ) practic eu nu am fost la ora de rusine, ca practic nu stiam consecinta cat de rea o sa fie dar nu credeam ca o sa fie asa de treaba. Asa ca am stat la paznic si pe scari prin scoala, mi-a pus absenta. Asa cu prostiile alea le-a uitat a inteles si ea ca era o gluma dar apoi era, a pus colegii sa ii pun sa vin dar nu am vrut asa ca am stat dupa o masina in afara curtea scolii.
Apoi intr-un final m-am dus cand nu era diriginta ca sa nu ma fac de cacao si imi zice ca am un punct scazut, nu din cauza de prostiile care le-am facut, ci deoarece nu am stat la dirigentie.

Acum n-a, ma inteleg bine cu doamna Director ( e de biologie si optional), de Engleza si Geografie. Si din cate am inteles, trebuie sa fie de acord 5 profesori ca sa se ti se scada, de ala de Fizica numai spun, ala nici nu ii pasa si zice mereu nu.
Zicea ca sa nu imi scada punctu ala sa fac detentie, adica sa ajut doamnele de serviciu, dar aia nu cred ca se mai bune, ca vroia sa ma pune in ora de dirigentie. Tot am facut curat la sfarsitul orelor

2 răspunsuri:
| crytical a răspuns:

Ia si fa ce prostii iti vin tie prin cap, chiuleste cat vrei, ca oricum treci, bine cu o oarecare limita, si probabil n-o sa aiba nici o treaba facultatea la care te duci cu liceul, eu am dat foc si la baie am facut o gramada de prostii in liceu, la prima ora n-am fost niciodata in 4 ani de liceu laughing), am dat foc si la baie odata, si acu tot imi e ciuda ca n-am facut mai multe prostii. Acu sunt student la TCM, la cate prostii am facut in liceu tot am luat bacu si tot am ajuns la facultate.

| Neo12 a răspuns:

Eu în primul rând te sfătuiesc să treci pe la orele de română că ai mari probleme.
Iar în al doilea rând te poţi informa de nota la purtare de la un alt profesor..sau cel puţin cere-ţi scuze la dirigintă.