| anonim_4396 a întrebat:

Hey, am o problema destul de serioasa.
Am facut generala intr-un sat unde aveam prieteni, ma intelegeam cu toata lumea dar...
eu locuiam la marginea acestui sat unde nu erau multi oameni si ca sa ajung sa ma vad cu ceilalti trebuia sa merg destul de mult si nu imi placea sa fac asta mai ales, sincer sa fiu seara imi era frica, era intuneric pe strada, cu oameni foarte putini si batrani si foarte multi caini agresivi si m-am indepartat de toti prietenii. Sunt putin diferit fata de ceilalti, am un comportament total diferit de ei, am o familie mai "ok" decat majoritatea si nu am intrat sub influenta alcool ului sau a tigarilor cum au facut majoritatea.
Intre timp m-am mutat in Bucuresti pentru a face liceul, in prezent sunt in clasa a 10 a, m-am imprietenit cu colegii dar problema e ca stam in zone diferite ale orasului si nu ne am intalnim niciodata pentru a iesi la un suc sau pentru a mai sta dupa ore si nu ii pot considera prieteni, sunt doar colegi. In timpul saptamanii fac acelasi lucru de 2 ani, ma duc la liceu, ma intorc si stau toata ziua in casa, majoritatea timpului petrecand o pe laptop.Din cauza asta cred ca am intrat intr o depresie, nu imi mai pot controla emotiile, sunt tot timpul trist, nu ies din casa niciodata pentru ca nu am cu cine, in weekend vin la tara unde la fel stau doar in casa pentru ca nu mai am niciun prieten.Imi petrec toata ziua jucandu ma sau uitandu ma la animeuri triste pentru ca ma fac sa ma simt mai bine. In vacanta de vara am avut o prietena, cand vorbeam cu ea sau ma intalneam ma simteam super bine, uitam de toate probleme, dar intr o zi am incetat sa mai vorbim, nu stiu motivul, nu am avut curaj sa o intreb si din cauza asta s-a agravat si mai mult starea asta, tinand foarte mult la ea, m-am gandit doar la ce am gresit pentru a o face sa nu mai vorbeasca cu mine.
Chiar nu stiu ce sa fac pentru a putea imi face un prieten, ma multumesc chiar si cu 1, doar sa fie, sa pot vorbi cu el orice, sa ies din starea asta pe care o am.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, computerul trebuie eliminat, pentru ca este dusmanul numarul unu, care-ti creeaza dependenta dar si depresie, pentru ca te tine legat de el, nu de lumea reala.
Fa-ti prieteni reali, invita-i sa iasa cu tine, mergi la ei acasa, fa orice ca sa iesi din starea asta.

| danay72 a răspuns:

Nu te izola și socializeaza. Vezi o persoana care are o fire asemănătoare cu tine și încearcă să te imprietenesti. Dar și cu familia poti petrece mai mult timp. O atitudine pozitivă te ajuta. O inima veselă înseninează fața.

| Angela26 a răspuns:

Încearcă să vorbești cu colegii și întreabă-i dacă ar vrea sa meargă undeva după ore. Sigur dintr-o clasă întreabă este cineva care îți va înțelege problema și va vrea să fie prietenul tău. Chiar și eu aș vrea, mai ales caci nici eu nu sunt prea comunicativă cu lumea, dar am o prietenă care mă înțelege. Și tu vei întâlni pe cineva așa. Sper că te-am ajutat.
Mult succes!