| Andreeeea1 a întrebat:

Hey am o problema. Sper sa aiba cineva chef si timp sa citeasca laughing

Acum 2 ani de zile am purtat aparat dentar mobil, in partea de sus a dintilor.
Nu stiu daca are vreo legatura sau nu, dar de la un timp am probleme cu mandibula. La inceput imi pocnea in partea dreapta, cand cascam, m-a tinut asa vreo 3 luni. Dupa aceea nu imi mai pocnea...dar nu puteam deschide gura foarte foarte tare... aveam "o limita" sa zic asa. In prezent, ca sa deschid gura foarte mare la un moemntdat se intampla o deviere.
Uneori seara am un fel de vuiet in ureche pentru cateva secunde, tot de la asta. In partea dreapta a mandibulei " golul" acela se simte mai mare ca cel din partea stanga.
Vreau sa stiu daca a mai avut cineva probleme asa, ce a facut, o sa ma duc si la dentist bineinteles, dar chiar nu stiu ce sa ma mai fac, imi este foarte frica. Vreau niste sfaturi sad

1 răspuns:
| briquette a răspuns:

Hei! nu am patit, insa am cateva cunostinte care au avut aceeasi problema inaintea purtarii aparatului, ba mai mult, aparatul dentar a fost rezolvarea dar pe ambele arcade, nu doar pe una! Un ortodont competent nu va accepta niciodata sa-ti puna aparat pe o singura arcada, chiar daca pe una din ele dintii nu sunt strambi, aparatul corecteaza muscatura. Daca pui pe o singura arcada e imposibil ca la finalul tratamentului sa ai o muscatura corecta. E foarte posibil ca aceasta sa fie cauza. Daca acesta este intr-adevar motivul, cel mai probabil vei fii nevoita sa porti aparat dentar fix pentru a-ti corecta problema muscaturii.