| anonim_4396 a întrebat:

Hey,am o problema URGENTA :Am aproape 12 ani si nu il pot pronunta pe 'r', trebuie sa merg la un casting pentru un rol si nu stiu daca ma vor respinge din cauza asta sau nu va conta...voi ce ziceti? :'( Nu merg la logoped pentru ca nu vreau, mama a fost raraita si prin cls a 7-a a putut sa il spuna,dar eu nu stiu daca pentru acest rol conteaza, adica am replici, si le spun in romana dar serialul se va dubla in mai multe limbi...voi ce ziceti..conteaza? Fundaa!winking

Răspuns Câştigător
| continutfragil a răspuns:

Am o colegă care a avut destul de mult de pierdut din cauza asta, dar la ea, chiar te chinui să înțelegi ce vorbește.
Depinde și de tine, cât de mult stâlcești cuvintele, cât de bine se înțelege ceea ce spui în fiecare limbă cerută acolo.
Sunt unele persoane rârâite care au un fel foarte drăguț de a vorbi și sunt foarte apreciate. Au un dar de a fi așa laughing Sunt lipicioase.
În orice caz, oricare ar fi răspunsul, să nu fii dezamăgită!
Dacă, Doamne ferește, se întâmplă să fii respinsă, eu îți recomand totuși să mergi la logoped, chiar dacă tu spui că nu vrei. Dacă îți place atât de mult teatrul, și așa cum ești acum nu se va putea, vei face și efortul ăsta. sunt sigură.
Multă baftă!

| SweetHeart22 a răspuns (pentru continutfragil):

La mine toata lumea intelege ce spun de obicei,prietenii imi spun cand ii intreb cum se aude fie ca ei s-au obisnuit si nu stiu cum fie ca lor li se pare normala pronuntia mea, de ex, matusa mea cu care m-am vazut mereu zilnic, de mica a aflat doar cand i-am spus ca sunt raraita, a zis ca nu a observat...nu stiu, zici ca e ok?

| continutfragil a răspuns (pentru SweetHeart22):

După ce spui tu, mie mi se pare ok. Acum depinde de cerințele celor de la casting, sau unde mergi tu și de prestația ta de acolo.

5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Noi nestiind despre ce rol ar fi vorba, nu putem sa-ti spunem, daca vei fi primit sau nu, macar la casting.Nu ai luat la cunostinta,pentru ce rol ar fi vorba si ce probe trebuie sa dai? Poate sa-ti creeze probleme,daca personajul ar trebui sa aiba o pronuntie impecabila.
Faptul ca nu poti sa-l pronunti pe "r", nu este un capat de tara. Poti invata limba franceza, unde "r-ul" este fraseiat.
Este pacat, ca nu vrei sa mergi la un logoped, daca ai posibilitatea!

| doreal a răspuns:

Pai daca este un rol comic, cu siguranta vei fi acceptata, da bine la public :], daca ai talent nu mai conteaza asta. Eu am fost raraita pana in a 5a si acum mai am cateodata tendinta asta. Am fost 3 ani la logoped si nimic :]]], mi-am dat singura drumul.

| Ionutza2012 a răspuns:

Pai s-ar putea chiar sa ai un avantaj deoarece persoanele raraite sunt simpatice. Il stii pe shurubel de la utv? Asta a fost un avantaj pentru el.