| Babydin4you a întrebat:

Hey happy! Am sa trec direct la subiect : am posibilitatea sa plec in Spania. Am terminat clasa a 8-a ( 14 ani ) si am posibilitatea sa ma duc sa imi continui studiile acolo. Tin sa mentionez ca parintii mei ar ramane in tara, eu as locui la niste rude.Cat despre limba o stiu cat de cat ( de inteles inteleg 90%, iar de vorbit mai si vorbesc asa cat de cat ). Credeti ca as face fata acolo ( pana acum am avut medii numai peste 9 )? Voi ce ati face daca ati fi in locul meu, ati pleca sau ati ramane? Unde iti construiesti viitorul mai bine : acolo sau aici?

3 răspunsuri:
| LikeARollingStone a răspuns:

Sfatul meu sincer e sa te duci daca crezi ca te descurci si daca iti merge mintea.
Nu il asculta pe cel de deasupra mea, nu stie ce zice. E mult mai greu acolo, profesorii lasa cu mult mai multa usurinta corigenti si repetenti...
Iar spaniola nu e atat de usoara cum pare, in scris e mult mai grea...

Viitorul iti poate fi mult mai promitator acolo. happy

| Medema a răspuns:

Du-te si viziteaza tara, dar sincer sa-ti spun in Spania nivelul de invatamant e jos, ma refer la faptul ca ei invata tabla inmultirii in clasa a 4 a si la liceu e foarte usor, se face materia din clasa a 8a (din Romania) nu ti-as recomanda, daca vrei sa ai un viitor fa facultatea din Romania si du-te in Spania ca sa profesezi (adica sa faci ce ai invatat in Romania)

| SweetAl3x a răspuns:

Daca tot ai ocazia sa studiezi in alta tara, fa-o! Mai ales ca ai si rude, deci sprijinul nu-ti va lipsi. In plus, spaniola e o limba usoara si frumoasa si o sa te descurci perfect in scurt timp, o sa vezi. Profita de sansa asta si formeaza-ti un viitor frumos acolo ca aici vezi bine ca nu prea se poate.