Întrebare recomandată | anamary a întrebat:

O prietena m-a consultat in legatura cu o problema si as aprecia si sfaturile voastre:

Buna ziua! Ma numesc Alina, sunt pe clasa a X-a la un liceu din Iasi.Problema sta in felul urmator:vreau sa studiez Fizica la Oxford, insa parintii mei nu prea sunt de acord.
Vreau sa mentionez ca nu sunt probleme in a intra la Oxford sau la o alta facultate din Anglia caci m-am documentat si am descoperit ca pot intra avand in vedere premiile de la olimpiadele nationale.
Ideea e ca parintii mei nu sunt total impotriva facultatii de afara dar intr-un mod foarte subtil imi dau de inteles ca imi va fi imposibil sa studiez acolo.
In primul rand este costul cazarii, caci pretul studiilor se finanteaza:Ar costa cam 9000 de lire pe an cazare+mancare+altele.Suma aceasta este imposibil de platit insa daca am face un imprumut am putea-o plati.Insa parintii mei nu sunt de acord cu acest lucru.Ar trebui sa facem un imprumut de 1 miliard si 500 de milioane pentru asta, dupa cate am calculat eu.Dar parintii mei imi spun ca nu putem si ca o sa ajungem la coada saraciei daca facem asta.Nu vor sa inteleaga ca dupa ce termin facultatea ma pot angaja(daca termin Oxford sau Cambridge ma voi angaja fara probleme cred pentru ca studentii de acolo sunt practic vanati de companiile mari) si putem plati imprumutul.Dar tata imi spune ca ce...asa am ajuns noi...sa te trimitem la munca in strainatate ca sa ne platim datoriile? Ce spune el e total irelevant, nu plec in Anglia pentru bani, plec pentru ca eu chiar vreau sa excelez in domeniul meu si in Romania nu pot.Nu e ca si cum as pleca la cules de capsuni in Spania ca sa trimit bani acasa, plec sa fac o facultate buna in afara, sa fiu printre cei mai buni oameni in domeniul meu.
Cireasa de pe tort a fost atunci cand mi-au spus ca vor sa faca un imprumut de 2 miliarde ca sa ne mutam intro casa noua, ca apartamentul nostru actual e prea mic.Eu chiar nu am nimic cu apartamentul, e curat, ingrijit si niciodata nu m-am plans de spatiu.Cand le-am spus ca noua casa costa mai mult decat studiile mele si ca am putea foarte bine sa ramanem in acest apartament pentru a avea si eu o sansa sa plec...ei mi-au reprosat ca pentru mine vor sa cumpere casa.Dar eu nu am nevoie! Nu vreau o casa noua.Se bat cu pumnul in piept ca cumpara casa pentru mine si au pretentia sa le fiu recunoscatoare pentru ceva ce eu nu am nevoie.
Le-am explicat ca eu nu vreau casa, vreau facultatea iar ei au inceput sa invoce tot felul de motive:ca ei s-au chinuit sa-si faca un prestigiu aici si ca daca plec eu familia noastra se va duce de rapa, ca nu sunt cu nimic diferita fata de cei care pleaca sa munceasca in Italia/Spania, ca le va fi dor de mine, ca sunt o lasa ca imi pararesc tara.
Pur si simplu nu stiu cum sa-i fac sa inteleaga ca facultatea e o investitie mai buna decat casa,care ne va aduce numai cheltuieli.Ei spun ca ar fi mai bine sa fac facultatea in Romania si sa ma asez la casa mea cu un roman dupa aceea.
Dar daca am sa fac asta, probabil in anumite momente ma voi intreba neincetat cum ar fi fost viata mea daca as fi plecat sa fac ce-mi place. Poate as fi avut o cariera mai stralucita sau un sot mai interesantrolling on the floor). Nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa blamez Romania, e tara mea si intotdeauna o voi avea in inima mea.Nu spun ca in Romania nu poti excela in cariera sau ca barbatii din Romania nu sunt soti asa ok.rolling on the floor) Dar spun ca o viata am si un vis am si eu si este pe cale sa se sfarame din cauza mentalitatii parintilor mei.
Am si eu un vis si nu imi pot imagina viata fara sa-l realizez dar cum sa-l realizez cand viitorul meu depinde de deciziile altora?
Orice sfaturi de orice natura sunt bine-venite!

Răspuns Câştigător
| RedheadOnTheRun a răspuns:

Vezi? Pana si niste simpli straini te judeca si te sfatuiesc sa ramai aici si sa uiti de visele tale, asa ca-i poti intelege pe ai tai. Sa-i intelegi nu inseamna sa ii asculti in totalitate, desi eu una cred ca ar trebui sa fie mandri de tine si sa te sustina. Incearca sa lupti singura, intereseaza-te de burse si programe de studii si continua sa le spui cat de important este pentru tine sa excelezi in domeniul care iti place. Inca mai ai timp sa-i convingi. Gaseste articole despre succesul romanilor care au studiat la Universitatile din Anglia, spune-le ca poti sa muncesti acolo pe timpul studiilor (multi studenti fac asta) pentru a acoperi o parte din costuri, continua sa le "aduci" note bune, si cel mai important, nu renunta la visul tau. Uneori pereverenta chiar poate convinge, iar ei sunt parintii tai, si cu siguranta vor tot ce e mai bun pentru tine. Nu e nimic mai important in viata decat sa lupti pentru visele tale. Succes! Ah, si cand o sa ajungi mare, sa nu uiti de noi big grin

| anamary explică (pentru RedheadOnTheRun):

big grin big grinCrede-ma, nu o sa uit de voi.
Iti multumesc mult pentru sfaturi, voi incerca sa-i conving mai mult.Problema e ca atunci cand eu le-am povestit prima data ce vreau sa fac, chiar mi-au urat succes(probabil nici ei nu credeau ca voi lua lucrul asta prea in serios). Ideea e ca dupa ce le-am spus in repetate randuri planul meu si ce vreau sa fac, si cum vreau sa platesc, si faptul ca UE acorda un imprumut foarte lejer pentru studii, intr-o zi mi-au spus foarte clar si raspicat ca nu se poate, ca nu avem bani.Si ca banii pe care ii avem si cei pe care vrem sa-i imprumutam ii investim intr-o casa.Ori o casa nu se poate numi investitie, se numeste consum dar asta e partea a doua.
Ei chiar cred ca e o rusine pentru un om sa plece in strainatate, ca ce o sa zica lumea daca aud ca ne trimitem copilul nostru la munca in strainatate.
Eu le-am explicat ca nu ma duc acolo sa fac o gramada de lire si apoi sa le transform in lei si sa le trimit in Romania, ceea ce ar fi patetic pentru mine.Dar apoi invoca problema ca cu ei cum ramane? Le-am explicat ca dupa ce ma stabilizez pot veni si ei in Anglia.Mi-au replicat ca nu pot(nu stiu de ce)
Sunt parintii mei si ii iubesc dar acum simt ca imi stau in cale.Si daca cumpara acea casa...sansele mele sa merg la facultate acolo vor scadea drastic din lipsa de bani.
Chiar nu stiu ce sa fac.M-am tot gandit ca daca e, pot sa fac o facultate in Romania si apoi sa ma angajez si abia apoi sa plec in Anglia si sa fac facultatea lor ca facultatile din Romania nu prea sunt recunoscute acolo.
Ma rog...ei sunt hotarati sa cumpere casa. Sper totusi ca vanzatorul sa nu accepte pretul lor. Sper sa aiba un ofertant mai mare---nu stiu rolling on the floor)Sper la ceva.
In fine, mersi pentru raspuns, esti printre singurii care ma inteleg.

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru anamary):

In primul rand, spune-le ca nu te duci la munca ci la studii universitare, in afara tarii. Asta e motiv sa se mandreasca nu sa se rusineze. Intr-un fel ii inteleg si pe ei, ca inca te vad ca pe un copil si nu le este deloc usor sa se desprinda de tine. Spune-le ca nu o sa ii parasesti niciodata cu adevarat, ci te duci sa-i faci pe ei mandri si sa-ti implinesti un vis. Ai putea sa-i rogi pe unii dintre profesorii tai sa vorbeasca cu parintii tai. Opinia unui adult, mai cu seama un profesor, ar putea fi importanta pentru ei. Cum am mai spus, perseverenta si seriozitatea ta ii vor face sa se razgandeasca. E cu adevarat trist sa nu poti face performanta adevarata in tara ta, dar solutii exista. Chiar daca ei vor face greseala sa-ti stea in cale, daca esti cu adevarat hotarata vei gasi alta cale. Bursa plus o slujba acolo, am mai auzit si despre finantari in cazul premiantilor si celor cu rezultate scolare deosebite. Sper, ca si tine, sa ai putin noroc si planul cu casa sa nu mearga, sa-i poti convinge. Asta ar fi calea mai usoara iar dragostea si respectul pentru parintii tai ar creste. Daca insa iti vor face drumul mai greu prin atitudinea lor, cred ca la un moment dat ii vei considera vinovati si o sa ii dispretuiesti. Sper ca nu va fi cazul, dar important e sa nu renunti la visul tau.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cazarea e doar o parte, mica din costurile de intretinere in Anglia. Mancarea, transporturile, viata e scumpa in general, cumpar rau in UK.

Sumele pentru cei cativa ani de facultate sunt mari, extrem de mari pentru o familie cu venituri medii din Romania.

Asta cu, te vanzeaza si iti dau locul de munca in brate doar pentru ca ai terminat Oxford e un mit. Daca nu esti bun zobri in secunda 2 si bun poti fi si daca termini o facultate din Romania.

Un credit atat de mare trebuie gandit bine dinainte, nu mers pe premiza... poate o sa se intample ceva si o sa fie usor de platit.

Ideea de ansamblu e ca realitatea e departe de gadurile unui adolescent.

| CinevaNou a răspuns:

"daca termin Oxford sau Cambridge ma voi angaja fara probleme CRED pentru ca studentii de acolo sunt practic vanati de companiile mari"
Crezi?laughing si daca nu e asa cine plateste imprumutul? Cati ani ai de crezi ca companiile "te vaneaza" doar pentru ca ai terminat o anume facultate?

| Zaygon a răspuns:

In Marea Britanie sunt niste afaceri la mijloc la asta cu imprumutul ca nu iti dai seama. O sa lucrezi in UK mult si bine ca sa le dai banii inapoi. Si crede-ma ca si in Romania sunt facultati foarte bune si dupa poti lucra unde vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu voiam sa ajung karatist cand eram mic...

| Disharmony a răspuns:

Visul tău nu e acela de a studia fizica, ci de a-ți scrie în CV că ai terminat o facultate renumită. Văicăreala ta e puerilă și inutilă.

„ma voi intreba neincetat cum ar fi fost viata mea daca as fi plecat sa fac ce-mi place" - Dacă vrei să înveți, o poți face absolut oriunde. Spune-mi cine te oprește în momentul ăsta să înaintezi în fizică sau în orice alt domeniu? Ți-a interzis cineva din România să înveți și să devii mai bună pe zi ce trece?
O companie serioasă te va angaja pentru cunoștințele tale, nu pentru facultatea pe care ai terminat-o.

| MySelf94 a răspuns:

Buna! Trebuie sa te gandesti bine la ce te asteapta acolo, mai bine intrebi mai multe persoane (de preferat cunoscuti) care au fost in situatia in care vrei sa ajungi tu. Lasand la o parte cheltuielile, acolo esti printre straini. Oricat te-ai baza pe tine, si cu toata organizarea din partea universitatii, e extrem de important sa stii sa te descurci "la faţa locului". Cred ca ai aflat cum sunt vazuti romanii (cel putin la primele impresii), chiar si la universitati de genul.

Daca te crezi totusi in stare, si vrei sa ajungi la universitati in strainatate, ai putea sa te interesezi de burse si programe de studiu in afara tarii, ale facultatilor de aici. Nu stiu sa iti spun cata gratuitate ofera, dar cred ca ai iesi oricum mult mai ieftin. Cat despre imprumuturile astea, nu prea sunt de acord cu ele, cred ca intelegi de ce.

Oricum, daca vrei sa urmezi un drum propriu, si mai ales ca cel de care spui, incearca sa te interesezi de mai multe aspecte si poate ii convingi pe ai tai sa nu faca vreun imprumut. Gandeste-te la varianta cu facultatea in tara -> bursa in strainatate. Mult succes!

| Mariuca_Maria_1974 a răspuns:

Sunteti o familie. Trebuie sa gasiti solutia care sa poata fi agreata de toti. Nu le poti pretinde nimic. Poti doar sa spui ce iti doresti tu si cat de important este pentru tine, dar trebuie sa accepti si modul in care ei pot sa te sprijine.

| Atino a răspuns:

Eu zic ca nu ai cum sa ajungi acolo! Iti spun si dc...ca sa ajungi acolo trebuie sa fii la un liceu extrem de bun si sa fi toba de carte...asa isi fac unii vise!

| JV a răspuns:

Eu as zice, sa faca ceea ce-i place.